ECD välismaailmaga tutvumiseks seeniorrühmale "Riik, kus me elame. Venemaa loodus"

"Püüdke, püüdke kala!"

Eesmärk: Mängud ja lõbu lastega varajane iga.
Ülesanded:
Hariduslik: tutvustada lastele vee omadusi, mõisteid “üks”, “palju”, “pole”, tutvustada kala kehaosi; õppige vastama õpetaja küsimustele 2-3-sõnalise lausega.
Arendav: arendada kõnet, mälu, mõtlemist, tähelepanu, oskust kuulata õpetajat.
Hariv: kasvatada hoolivat suhtumist loodusesse.
Materjal: madal laud, sooja veega bassein, plastkala vastavalt laste arvule, magnetiga mänguõnge.
Tunni korraldus: lapsed istuvad toolidel, varrukad üles kääritud.
Tunni käik:
Laste ees madalal laual on sooja veega kraanikauss. Õpetaja kutsub lapsi vaagnale lähemale. Ta küsib vaagnale osutades, mis see on? (laste vastused) Pakub vett katsuda. Mis see on? (vesi) Millist vett? (soe, märg). Siis võtab õpetaja välja ilus kast. Juhib laste tähelepanu sellele, et kastis on midagi ja kutsub neid vaatama. Õpetaja küsib lastelt, mis karbis on? (Laste vastused on koorilised ja individuaalsed). Õpetaja võtab välja ühe kala, uurib seda koos lastega, küsib, kus on kala saba, pea, suu ja uimed. Ta täpsustab, et tegemist on kalaga.
Õpetaja ütleb lastele, et ta annab kõigile lastele ühe kala. Kutsub kõiki vaatama oma kala, näitama, kus on selle saba, pea, suu, uimed ja seejärel laskma kala vette.
Õpetaja ütleb lastele, vaadake, kui palju kalu meil basseinis on! Mitu kala? (laste vastused) Just, palju!
Järgmiseks ütleb õpetaja lastele, et kastis on veel midagi! Ta võtab õngeritva välja. Küsib lastelt – mis see on? (laste vastused - õng). See on õng ja me läheme nüüd kalale! Õpetaja püüab kala kinni ja jagab lastele. Küsib igalt lapselt, mitu kala tal on? (laste vastused) Just, Vikal on üks kala, Ženjal on üks kala, kõigil on üks kala. Mitu kala sul on? (ükshaaval!). Õpetaja soovitab basseini vaadata – kui palju kalu seal on? Mitte ühtegi!
Õpetaja kutsub lapsi kala basseini laskma – kui palju kalu seal on? (Palju!).
Õpetaja annab igale lapsele kordamööda õnge ja lapsed püüavad ise kala. Õpetaja küsib igalt lapselt, mitu kala ta püüdis? Kui palju on basseinis alles? (laste vastused)
Õpetaja kiidab lapsi ja küsib lastelt, kas neile mäng meeldis? Mida me mängisime? Mida lapsed püüdsid? (laste vastused on individuaalsed ja koorilised).

"ETTEVAATUST, VÕÕRAS!"

Programmi eesmärgid: mõelda läbi ja arutada lastega tüüpilisi ohtlikke olukordi võimalikest kontaktidest võõrastega, õpetada last sellistes olukordades õigesti käituma.
Materjal: igale lapsele värvilised pliiatsid, pildid alates töövihik Nr 1 (ülesanne 2) igale lapsele, keskmine pall.
Eeltöö: muinasjuttude “Žikharka”, “Hunt ja seitse kitsekest” lugemine; K. Tšukovski luuletuse “Kotausi ja Mausi” lugemine; didaktiline mäng “Ohutus tänaval”, möödujate jälgimine.
Tunni korraldus: lapsed istuvad laudades.
Tunni käik: Õpetaja ütleb lastele, et täna räägivad nad täiskasvanutest: tuttavatest, lähedastest ja võõrastest. Kutsub lapsi üles ütlema, keda nad peavad enda omaks, kedagi lähedast, kedagi, keda nad tunnevad, ja kedagi, kes on võõras. (omad, lähedased inimesed - vanemad, vanavanemad, tädid, onud, õed, vennad; tuttavad - inimesed, keda laps nii hästi ei tunne, võõrad - need on inimesed, keda laps üldse ei tunne.)
Õpetaja kutsub lapsi üles rääkima, miks võib võõras olla ohtlik, miks nad peaksid kartma? (laste vastused); kutsub mõtlema ja ütlema, milline võiks võõras välja näha? (laste vastused: vihane, lohakalt riides, habemega, prillidega...). Õpetaja võtab laste vastused kokku ja ütleb, et ohtlikud võivad olla mitte ainult kurjad habemega inimesed, vaid ka lahked, ilusad, hästi riides onud ja tädid.
Järgmisena loeb õpetaja lastele ette K. Tšukovski luuletuse “Kotausi ja Mausi” Õpetaja küsib lastelt, kellest see luuletus räägib, kes on Kotausi ja Mausi, mida Mausi vastas, kas ta tegi õigesti, mis juhtuks, kui hiir lähenes kassile? Milline tark hiir!
Õpetaja kiidab lapsi ja tuletab meelde, et vastama tuleb täislausetega.
Seejärel kaaluvad lapsed koos õpetajaga järgmisi tüüpilisi ohtlikke olukordi ja arutavad neid:
Täiskasvanu veenab last temaga kuhugi minema, lubab talle mänguasja kinkida või midagi huvitavat näidata;
Täiskasvanu avab autoukse ja kutsub lapse endaga kaasa sõitma;
Täiskasvanu kostitab last maitsva kommi ja jäätisega ning pakub endaga kaasa, öeldes, et tal on kodus veel palju erinevaid maitsvaid maiustusi.
Lapsed arutavad koos õpetajaga iga olukorda, juhtides laste tähelepanu atraktiivsetele hetkedele: mänguasjad, kommid, päris auto jne. Vestluse käigus õpetaja pöördub ja küsib iga last, selgitades, et kui laps on üksi, ilma vanemateta, pole vaja võõraga rääkida. Et võõrast on ohtlik usaldada, kui ta veenab sind kaasa minema, pakub mänguasju, maiustusi, isegi kui see inimene ütleb, et viib lapse ema juurde - ta on ju võõras.
Õpetaja kiidab lapsi Hea töö ja pakub mängu mängimiseks: "Tuttav, sõber, võõras." Lapsed seisavad ringis, õpetaja on keskel ja viskab ükshaaval igale lapsele palli, öeldes: "sõber või sõber või võõras." Palli püüdnud laps nimetab sobiva isiku ja tagastab palli õpetajale. Õpetaja kiidab lapsi ja kutsub nad laudadesse istuma.
Nende ees on pliiatsid ja pildid. Õpetaja soovitab vaadata pilti võõrast - "võõrast", rääkides sellest, mis on pildil näidatud: see on täiskasvanud mees, riietatud musta mantli ja mütsiga, naeratav ja tema silmad on kavalad, tema käes on mänguasi, kommid, tema mantlitaskus on auto, mis seisab eemal maja lähedal sinine auto. Esiplaanil on liivakastis mängiv poiss. Õpetaja kutsub lapsi mõtlema ja ütlema, mida täiskasvanu nende arvates poisile ütleb? Kas ta on tuttav või võõras? Kas poiss tunneb teda? (laste vastused).
Õpetaja juhib laste tähelepanu sellele, et see inimene on kaval (naeratab ja tema silmad on kavalad), ta teab, mida lapsed armastavad ja kuidas nad saavad huvi tunda.
Järgmisena kutsutakse lapsi võtma pliiatseid ja värvima esemeid, mida “võõras” poisile pakkuda soovib. Lapsed täidavad ülesannet, õpetaja jälgib, kuidas lapsed pilte üle maalivad. Seejärel esitatakse lastele kaks väikest pilti. Õpetaja kutsub õpetajat neid tähelepanelikult vaatama ja ütlema, mis on kujutatud ülemisel ja mis all pildil. (laste vastused). Kas ülemisel pildil olev poiss tegi õigesti (võtis mänguasja, läks autosse), mis temaga juhtuda võis? Mida tegi teisel pildil olev poiss, mida ta tegi? (karjus). Mida poiss "võõrale" karjub? (laste vastused). Kas ta tegi õigesti?
Laste õige käitumise tugevdamiseks tänaval tõstab õpetaja esile laste õiged vastused ja selgitab, mida antud olukorras teha: joosta koju, karjudes: "Võõras kiusab mind!" Kuid parem on mitte rääkida võõra inimesega, mitte vastata tema küsimustele, mitte võtta temalt mänguasju ega maiustusi. Võite talle öelda: "Mine minema! Sa oled võõras! Ma ei lähe sinuga kuhugi! ma hakkan karjuma! Ma helistan politseinikule! Jne."
Õpetaja kutsub lapsi neid sõnu kooris kordama.

Ökoloogiline tegevus"Elu andev!"

Tegevuse eesmärk: kujundada lastes keskkonnakultuuri, kasvatada hoolivat suhtumist vette, loodusearmastust; oskus töötada rühmas.

Üritusel osaleb 19 last keskmine rühm lasteaed, lapsevanemad, muusikajuht, kehalise kasvatuse juhendaja.

Kampaania periood 2015 – 2016 õppeaasta.

Sündmuste nimekiri:

Sündmus Ajakulu Vastutav
1 Õppetundide sari veest:
"Vesi, vesi – vesi ümberringi!"
"Vee transformatsioonid"
"Hoia vett!"
"Vesi on kõigi alguste algus!"
Sügis
Talv
Kevad
Lõplik
Kasvatajad
2 Vestluste sari veest:
"Vesi on elu!"
"Kuhu kadus Tilk?"
"Kuidas ja miks peaksime vett säästma?"
"Kes elab tiigis, jões ja meres?"
"Kuidas tiigil käituda."
"Kuidas vesi meie majja pääseb?"
"Mis juhtuks, kui vesi kaoks?"
Alates septembrist
mai kuuni
2015-2016
õppeaasta.
Õpetajad, lapsevanemad
3 Didaktilised mängud:
"Kes elab vees?"
"Kus on vesi peidetud?"
"Kes vajab vett ja miks?"
"Kust peaksime lumehelvest otsima?"
"Mis vett seal on?"
Alates septembrist
mai kuuni
2015-2016
õppeaasta
Kasvatajad
4 Illustratsioonide uurimine teemal “Vesi” erinevatel aastaaegadel. 1 kord nädalas hommikuse vastuvõtu ajal Kasvatajad
5 Luuletuste, veeteemaliste laulude õppimine, mõistatuste küsimine. Terve kooliaasta Muusikaõpetajad, juhid, lapsevanemad
6 Vaatlustsükkel:
Vihma taga;
Moodustunud lompide taga; ojad;
Taimede taga lillepeenras pärast vihma;
Vaatlused loodusalal rühmas;
Akvaariumi kaladele.

Vihma ajal.
Vihma ajal.

1-2 korda nädalas
1 kord nädalas

Õpetajad, lapsevanemad
7 Ökoloogilised jutud:
"Kuninganna – vesi!"
"Väikese tilga seiklused";
“Lugu vihmast, mis tahtis puule vett anda”;
"Kuidas inimesed jõge solvasid":
"Kevad";
“Lugu tilgast” (värsis);
Muinasjutt salmis: "Kraanist tilkus vett ja ookean kadus."
Alates septembrist
mai kuuni
2015-2016
koolitust
aastal.
Kasvatajad
8 Lugedes lugusid veest ja selle kasulikkusest. Iga 4. nädala pärastlõuna. Õpetajad, lapsevanemad
9 Joonistamine, rakendused teemal "Vesi" Tasuta tegevus. Kasvatajad
10 Sihtkõnnid:
Aeda;
Kesksele lillepeenrale;
Tiigi äärde.
septembril,
oktoober,
aprill mai.
Kasvatajad
11 Ekraanid vanematele:
"Vesi on elu!"
"Hoiame loodust!"
“Käitumisreeglid jõel, järvel, veehoidlal”
Regulaarselt, kord kvartalis. Kasvatajad
12 Katsetamine:
"Mis juhtub, kui te taime ei kasta?" (võrdle kahte taime).
Vesi on vedel ja võib voolata;
Vesi ei oma vormi;
Vesi on selge;
maitse ja lõhnata vesi;
Lumi, jää ja aur on samuti vesi;
Uppumine, mitte uppumine;
Kuidas vesi lõhnab?
Igal esmaspäeva pärastlõunal
1-3 nädalat
Kasvatajad
13 Kodus ja vee peal käitumisreeglite tugevdamine:
Enne söömist peske käsi;
Ärge sööge määrdunud köögivilju ja puuvilju;
Ärge jooge toorest vett;
Ärge jooge tundmatutest allikatest;
Õpetage käitumisreegleid jõel, järvel või veehoidlal.
Igapäevane Õpetajad, lapsevanemad
14 Vee päev. Novembri viimane nädal. Õpetajad, muusika
juhendaja,
kehalise kasvatuse õpetaja, lapsevanemad.

GCD kokkuvõte keskmises rühmas teemal "Mašaga veest."

Materjali kirjeldus: Pakun teile kokkuvõtet õppetunnist tervikliku maailmapildi kujunemisest keskmises rühmas. See materjal on kasulik teise noorema (3-4-aastased) ja keskmise rühma (4-5-aastased) õpetajatele. See arendus sisaldab mitmeid lihtsaid katseid veega, üllatusmoment.
Sihtmärk: Kinnitada laste teadmisi veest, täiendada laste teadmisi vee tähtsusest inimese elus.
Ülesanded:
Hariduslik:
1. Täiendage laste teadmisi vee tähtsusest inimese elus.
3.Õpetage lastele lihtsate katsete läbiviimise oskusi.
Hariduslik:
1.Arendage lastel foneemilist kuulmist.
2. Aktiveerige ja rikastage laste sõnavara tunni teemaga seotud nimi-, omadus- ja tegusõnadega.
Hariduslik:
1.Arendage sotsiaalseid oskusi: oskust töötada rühmas, arvestada partneri arvamust, kaitsta oma arvamust, tõestada, et teil on õigus. 2. Sisestage austust vee vastu.
Materjalid: nukk, taldrikud igale lapsele, rätikud igale lapsele, rätik nukule, käsnad sinine värv kummagi jaoks kaks väikest anumat külma ja sooja veega, kraanikauss sooja veega, vedelseep, kõrs, seebimulle.

Tunni käik:

1.Korralduslik osa.
Koolitaja:
Poisid, seisame ringis ja tervitame üksteist:
"Tere!"
Tere, päikesepaiste, mu sõber, (käed üles, taskulambid)
Tere, nina - koon (näitame nimetissõrmega nina)
Tere, käsnad (näitab käsnad)
Tere, hambad (näitan hambaid)
"Lõksasime" oma huuli ("me laksusime")
Me "klõpsasime" oma hambaid ("klõpsasime")
Tõstsime käed üles (tõstsime käed üles)
Ja nad lehvitasid (me vehime peopesadega)
Ja nüüd kõik koos -
"Tere!" - nad ütlesid (tervitame ühehäälselt)
Hästi tehtud!
2. Põhiosa.
Üllatushetk.
(uksele koputama)
Koolitaja: Oh kutid, keegi teine ​​tuli meid vaatama. (avab ukse, toob nuku sisse).Kes see on? See on Masha! Vaata poisid, see on Masha. Miks ta nii räpane on? Maša tahab mulle midagi öelda. (kuulab)
Poisid, Maša on hädas. Ta oli minemas oma sõbra Teddy Beari sünnipäevale ja sai end mustaks, kuna kukkus lompi. Ta palub meilt abi. Kas aitame Mashat?
Lapsed: Jah.
Koolitaja: Poisid, ma ei tea, kust loik tuli? Kuidas sa arvad?
Lapsed: Kui lumi sulab, kui vihma sajab.
Koolitaja:Õige. Kuhu vihm peidab?
Lapsed: Pilvedes.
Koolitaja: (pöördub nuku poole) Näete Mašat, vihm on pilvedes peidus. Kui lumi sulab, tekib palju lompe. Eriti palju on lompe kevadel.
Istugem toolidele ja näitame Mashale, kust tuleb vihm, kuidas tekivad lombid. Ja Masha istub meiega maha.
Korjame käsnad – need on meie pilved. Vaata – algul on pilved kerged, neis pole vett, mitte tilkagi vett. Ja meie plaatidel on mered, ookeanid, jõed, järved, millest meie pilved vett ammutavad. Laseme pilve alla ja võtame vett. Meie pilv täitub ja tõuseb siis tippu ja millest saab? See oli lihtne, aga mis sellest saab?
Lapsed: Raske.
Koolitaja: Täpselt nii, raske. Ja siis hakkab pilve seest vihma tilkuma. Vaata Maša, millised tilgad! Millised tilgad seal on?
Lapsed: Külm ja soe.
Koolitaja: Täpselt nii, külm ja soe. Mida veel?
Lapsed: Suur ja väike.
Koolitaja: Teeme seda uuesti. Pilv tõuseb ja tõuseb ja sealt tuleb vihma. Vaadake, poisid, kui palju lompe meil praegu on.
(pöördub nuku poole)
- Näete, Maša, kuidas lombid ilmuvad.
Nüüd paneme oma käsnad maha ja pühime käed. Näitasime Mašale, kuidas vihma tibutas. Nüüd peame aitama Mashal käsi ja nägu pesta. Aga kõigepealt mõelgem, kuidas seda teha?
- Tule, Katya, näita meile, mida me tegema peame.
Laps näitab ja räägib pildi põhjal tegevuste jada.
Laps: Võtke seep, ajage käed vahule, loputage veega, kuivatage rätikuga.
Koolitaja: Noh, aitame Mashal nägu ja käsi pesta. Aga poisid, meil on 2 basseini vett. Puudutage selles basseinis olevat vett. Milline ta on?
Lapsed: külm.
Kasvataja: Ja siin?
Lapsed: Soe.
Koolitaja: Pühkige oma käed ja öelge mulle, mis veega me Maša käsi ja nägu peseme? Külm või soe?
Lapsed: Soe.
Koolitaja: Soe, see on õige. Ja miks?
Lapsed: Masha võib haigestuda.
Koolitaja: See on õige, sest meie Maša võib külmetada ja haigestuda. Kuigi külm vesi võib kõvenemisel kasulik olla.
Noh, kõigepealt peseme Maša käed ja näo ning vahutame teda seebiga.
Õpetaja ja lapsed sooritavad toiminguid ja ütlevad samal ajal lastelaulu vee kohta:
Vesi, vesi,
Pese mu nägu
Et su silmad säraksid,
Et su põsed õhetaks,
Et su suu naerma ajaks,
Nii et hammas hammustab.
Nüüd pühime Masha käed ja näo. Vaata, kui puhtaks ja rõõmsaks on Maša muutunud!
- Aga Maša? (õpetaja kuulab nukku) Maša tahab nüüd meiega mängida. Kas mängime Mašaga?
Lapsed: Jah.
Seisame ringis, Maša keskel toolil:
Langetage üks, kukutage kaks
Alguses väga aeglaselt.
Ja siis, siis, siis
Kõik jookse, jookse, jookse.
Avame oma vihmavarjud
Kaitskem end vihma eest.
Jällegi.
Koolitaja: Ja teate, poisid ja Maša, ma tahan teile rääkida veel ühe saladuse. Kas teate, milline? Seebi ja vee abil ei saa me ainult end pesta ja pesta. Saame veel midagi teha. Vaatame, mis selles basseinis on?
Lapsed: Vesi.
Koolitaja: Lisame seepi. Sega kausis veidi vett. Mis sa arvad, mida me sulle tegime?
Lapsed: Mull.
Koolitaja:Õige. Tegime seebimulle, mida teile ja Mašale nii väga meeldib puhuda. Näitame Mashale, kuidas saame mullid puhuda. Võtame Maša. Kui palju värvilisi mulli, väikseid ja suuri! Hästi tehtud! Kingime Mašale ja tema sõbrale sünnipäevaks kaisukaru. mull.
3. Lõpuosa.
Koolitaja: Vesi on meie elus väga oluline.
Kui meie käed on määrdunud,
Kui teie ninal on laigud,
Kes on siis meie esimene sõber?
Kas see eemaldab mustuse teie näolt ja kätelt?
Ilma milleta ema elada ei saaks
Ei küpseta, ei pese?
Ilma milleta me ütleme otse
Kas inimene peaks surema?
Et taevast sadaks vihma,
Et leivakõrvad kasvaksid,
Et laevad seilaksid,
Me ei saa elada ilma VEEta!

Kalugina Olga Andreevna,

õpetaja

MBOU Põhikool- lasteaed nr 42

Surguti linn

Sihtmärk: Selgitada ja kinnistada laste teadmisi metsa tähtsusest inimeste ja loomade elus, kasvatada uudishimu.

GCD ülesanded.

Peamine haridusvaldkond.

Tunnetus: kinnistada laste teadmisi puudest, arendada keskkonnamõtlemist ja ökoloogilist kultuuri ning kasvatada huvi taimede vastu.

Integreeritud haridusvaldkondade eesmärgid.

Sotsialiseerumine: kasvatada laste oskust üksteist kuulata, oskust säilitada sõbralikke suhteid eakaaslastega. Suhtlus: jätkake lapse dialoogilise kõne laiendamist ja arendamist.

Tervis e: jätkake laste mänguaktiivsuse arendamist.

Oodatud Tulemus: Lapsed oskavad nimetada puu struktuuri ja kokku panna puu mudeli. Lapsed saavad rääkida metsa tähtsusest inimese jaoks ja sellest, kuidas inimene saab metsa hoida.

Tegevused: suhtlemisoskus, motoorne, mänguline, kunstiline loovus.

Ühistegevuse korraldamise vormid:didaktilised mängud, reeglitega istuv õuesmäng, vestlus, arutelu, töö paneelide koostamisel.

Eeltöö: metsateemalise kirjanduse lugemine; vaatlus jalutuskäikudel; mõistatuste lahendamine; taimemaailma käsitlevate illustratsioonide vaatamine, loodusteemaliste videomultikate vaatamine, kollaažide tegemine.

GCD materjal: metsa kujutavad illustratsioonid; puu makett, kase, pihlaka, männi, tamme lehed; toorikud paneelide valmistamiseks; kõvad (punased ja rohelised); keelavad ja lubavad märgid; molbert.

Meetodid ja tehnikad: verbaalsed - keskkonnasuunitlusega didaktilised mängud, praktilised - istuvad mängud, paneelide tegemine, visuaalne - erinevaid puid kujutavad illustratsioonid.

GCD liikumine:

Poisid, öelge, kas teie ja teie vanemad olid metsas?

Mis sulle metsa juures kõige rohkem meeldis?

(laste vastused: lõõgastuge, seenel, marju korjake jne)

Poisid, mida te arvate, miks on kõigil planeedi Maa elanikel metsa vaja?

Kas soovite teada saada?

Aga lähme siis poisid!

Jälgime üksteist

Mets ja roheline heinamaa

kirjud tiivad virvendavad,

Liblikad lendavad põllul.

Üks kaks kolm neli

Nad lendasid ja tiirutasid.

Siin me oleme metsas.

- Ja nii, väikesed eksperdid, arvake kõigepealt ära mõistatus.

Õpetaja küsib lastelt mõistatuse:

Selle kevad ja suvi

Nägime riides

Ja sügisel vaesekese käest

Kõik särgid rebiti seljast.

Aga talvised lumetormid

Nad riietasid ta karusnahkadesse. (Puu)

See puu on täiesti tõsi.

Kas sa arvad, et puu on elus või mitte?

Miks sa nii arvad?

Sest nagu kõik elusolendid, söövad, magavad, paljunevad ja hingavad.

Kuidas puud hingavad?

(laste vastused).

Just nii, lehtede abiga.

Poisid, kui paljud teist teavad, millistest osadest puu koosneb?

Aga lähme siis poisid!

Jälgime üksteist

Mets ja roheline heinamaa

kirjud tiivad virvendavad,

Liblikad lendavad põllul.

Mäng "Puu osad""(lähenege puumudelile).

(Lapsed lähenevad puu osadele, panevad molbertile kokku puu mudeli ja räägivad iga osa tähendusest)

Anton, alusta. Millise osa sa võtsid?

Roots, mida nad teevad? - absorbeerida mullast vett ja toitaineid. - Juured hoiavad puud.

Dasha, millise osa sa võtsid? (pagasiruum)

Millist funktsiooni pagasiruum täidab?

Tüvi ja oksad kannavad vett ja toitaineid lehtedele.

Sveta, mis on okstel? - on lehti, õisi, vilju.

Poisid, mida lehed vabastavad? - hapnikku, kuid neelavad valgust,

Viljad langevad, seemned, mis langevad maasse, idanevad.

Kui lehed langevad, siis need mädanevad, moodustades puule toitaineid.

Hästi tehtud.

Soovitan teil mängida mängu "Mille jaoks on puu?"

Aga lähme siis poisid!

Jälgime üksteist

Mets ja roheline heinamaa

kirjud tiivad virvendavad,

Liblikad lendavad põllul.

D/I "Mille jaoks puu on?"- selles mängus peate rääkima puu tähendusest.

-Laste vastused:

- see on loomade, putukate, lindude söögituba, kuna puude lehed toituvad: põtradest, lindudest, röövikutest ja teistest metsaelanikest;

- see on koht pesa ehitamiseks;

mardika jaoks on see kodu, kust võib leida saaki, vastsete munemispaik;

- jänese jaoks on see toit, koor talvel, peavari;

- kunstniku jaoks on see ese maalide jaoks;

- väsinud reisija jaoks võib see laialivalguv puu end kuuma päikese eest peita ja puhata;

- puu linnainimesele on puhas õhk, palava ilmaga jahedus, puhkepaik).

Hästi tehtud.

Poisid, vaadake siia ja öelge, mida näidatakse?

(puud)

Kask, tamm, kuusk, pihlakas, mänd, seeder.

Mäng "Millise puu leht on pärit".

Valime igale puule lehed.

(lapsed otsustavad, kas lehed kuuluvad konkreetsele puule, ja "elustavad puid")

Õpetaja pakub välja, millisest puust üks leheproov pärineb, seejärel leiavad lapsed sarnaste lehtedega korvi ja „elustavad“ vastava puu.

Tubli, vaata, kuidas meie puud on lehtedega ellu äratanud?!

Phys. minut "Jalutasime metsas."

Jalutasime läbi metsa

Ja natuke väsinud.

Tõuseme püsti ja hingame sügavalt sisse

Tõstkem koos käed.

Imed meie maailmas:

Lastest said päkapikud

Ja siis tõusid kõik koos püsti,

Kõik said hiiglasteks.

Plaksutame koos!

Uppume vaikselt ära!

Meil oli hea jalutuskäik ja ei olnud üldse väsinud!

Kas sa arvad, et sellises metsas on tore olla?

Kindlasti?

Kuidas peaks nii ilusas metsas käituma?

Viiakse läbi istuv d/i “On võimalik – ei ole” (lapsed panevad keelusildid punasesse, lubavad aga rohelisesse rõngasse).

Arvatavad laste vastused:

(Lõhkuda oksi, möllata murus, süüdata lõke, imetleda looduse ilu, korjata lilli, korjata seeni, hävitada pesi, hävitada mürgiseid seeni, korjata marju, jätta maha prügi)

Kontrollime, kas olete märgid õigesti paigutanud?

Hästi tehtud!

Kui tulete metsa, ärge mürage, ärge häirige metsaelanikke. Ja siis paljastab mets sulle oma saladused.

- Poisid, meenutagem, millised puud meie piirkonnas kasvavad?

- Ja mängime mängu “Mis kasvab meie kodumaal?”

Panen puudele nimed, kui meie metsades kasvab puu, plaksutage käsi, kui ei, siis näidake näpuga “eitust”. (Õunapuu, pirnipuu, kuusk, vaarikas, kask, kirsipuu, haab, kastan, sidrunipuu, mänd, seeder, pärn jne)

- Poisid, kui vahvad poisid.

Räägi meile, ilma milleta puud ja metsad eksisteerida ei saaks?

(laste vastused: ilma valguse, õhu, soojuse, pinnase, niiskuseta).

Poisid, kui metsas kasvavad ainult kuused, männid ja seedrid, kuidas saab sellist metsa ühesõnaga nimetada?

(okaspuu).

Õige.

Ja kui metsas on kõige rohkem kaski, pihlakaid, haavikuid ja papleid, siis kuidas me sellist metsa nimetame?

(lehestik).

Kuidas saab metsa nimeks, kus kasvab nii okas- kui ka lehtpuid?

(segatud).

Soovitan teil luua segametsa paneel, et mitte solvata ei leht- ega okaspuid.

Lapsed lähevad laudadele, millele on eelnevalt ette valmistatud erinevate puude siluetid, ja kleebivad need peale, luues segametsa paneeli.

Ma loen nelinurka

Kes kaitseb metsamaailma,
See, kes oksi ei murra
Kes lindu eemale ei peleta,
Kärbseseen ei löö maha,
Ja tuli ei sütti,
Kes on alati, alati metsas. Austab vaikust!

Hästi tehtud poisid!

Poisid, öelge mulle, kus me oleme olnud?

(Metsas).

Kas arvate, et oleme aru saanud, miks kõik planeedi Maa elanikud metsa vajavad?

Tulge, poisid, me saadame oma paneeli väikestele lastele, et nad saaksid looduse ilu imetleda.

Bibliograafia.

  1. Suur mõistatuste raamat / Koostanud E. Nefedova, O. Uzorova. – M.: “Lapsepõlve planeet”, OÜ “Kirjastus Astrel”: OÜ “Kirjastus AST”, 2001. – 816 lk: ill 32.
  2. Vakhrushev A.A., Kochemasova E.E., Akimova Yu.A., Belova I.K. Tere, Maailm! Maailm meie ümber koolieelikutele. Juhised kasvatajatele, õpetajatele ja lapsevanematele - M.: "BALASS", 2003. - 304 lk.
  3. Kovalko V.I. Koolieelikute kehalise kasvatuse ABC: kehalise kasvatuse praktilised arengud, mängu harjutused, võimlemiskompleksid ja välimängud (keskmine, kõrge, ettevalmistavad rühmad). – M.: VAKO, 2005. – 176 lk. – (Koolieelikud: õpetame, arendame, harime).

Kutsume õpetajaid koolieelne haridus Tjumeni piirkond, Jamali-Neenetsi autonoomne ringkond ja Hantõ-Mansi autonoomne ringkond-Jugra avaldavad oma metoodiline materjal:
- Pedagoogiline kogemus, originaalprogrammid, õppevahendid, esitlused tundidele, elektroonilised mängud;
- Isiklikult välja töötatud märkmed ja skriptid haridustegevus, projektid, meistriklassid (sh videod), töövormid perede ja õpetajatega.

Miks on kasulik meie juures avaldada?

MKDOU Lasteaed Nr 15 "Muinasjutt"

Novovoronež

GCD keskkonna jaoks vanem rühm

teemal: “Postimehe elukutse”

Koolitaja:

Sihtmärk: avardada arusaamist “postiljoni” ametist ja postiteenistusest, postiljoni töö vajalikkusest ja kasutegurist.

Ülesanded:

Tutvustage lastele tähtede ajalugu, nende vormi erinevad ajad ja postisaadetiste transpordiviisid;

Tutvustada transpordiliiki, millega saab postisaadetisi transportida ja kirjavahetust sorteerida;

Selgitada laste teadmisi postisaadetiste mitmekesisusest ja postisaadetiste töötlemise kohustuslikust tingimusest (aadressi olemasolu);

Arendada lastes kõnet, leidlikkust, võimet oma väiteid argumenteerida, põhjendada, tõestada. visuaalne mälu, loogiline mõtlemine.

Kasvatada huvi täiskasvanute elukutsete vastu ja arusaamine töö tähtsusest, soov õppida uusi asju, huvi huvipakkuva objekti või nähtuse tekkimise ajaloo vastu, sõbralik suhtumine teistesse, soov abi.

Varustus: Slaidid, mis kujutavad kirju erinevatel aegadel, slaidid ja kaardid, mis kujutavad transpordiliike, mille abil ja kelle abil saab kirju kohale toimetada. Loomapiltidega kaardid, ajalehed, kirjad, postkaardid, ajakirjad, mänguasjade postkastidega alus.

TEISALDA GCD

Koolitaja: Poisid, mis on minu laual?

Lapsed: Ajaleht, ajakiri, kiri, postkaart.

Koolitaja: Täpselt nii, hästi tehtud! Ja selleks, et teada saada, kes selle kõik meile tõi, peame lahendama mõistatuse:

Ta tõi meile telegrammi:

Ma tulen, oota, ema.

Tõin vanaisale pensioni,

Vähemalt mitte jõuluvana

Ta on koidikust saati jalul

Kes see on?

Lapsed: Postimees

Koolitaja: Poisid, kas olete arvanud, kellest me täna räägime?

Lapsed: Postimehe kohta.

Koolitaja:Õige. Postimehest ja postiteenistusest. Kes on postiljon? Mida ta meile toob?

Lapsed: Avaldatakse oma mõtteid, loetletakse, milline kirjavahetus võib olla.

Suurele ekraanile ilmub postiljoni pilt.

Koolitaja: Poisid, mis te arvate, kas post ilmus iidsetest aegadest või hakkasid postiljonid tööle siis, kui ilmusid paberkirjad?

Lapsed: oletusi teha.

Koolitaja: Te olete suurepärased! Kas tahaksite teada, millised need kirjad olid ja kust post tuli? (Õpetaja jutuga kaasneb slaidiseanss eri aegade kirjadest ja erinevat tüüpi transport)

Vajadus omavahel rääkida tekkis inimeste seas iidsetel aegadel. Aga kuidas saab rääkida, kui vajalik inimene on väga kaugel? Pärast seda, kui inimesed õppisid lugema ja kirjutama, kadus see probleem. Esimesed tähed olid kivitahvlitel, sisse Vana-Vene tähti kirjutati kasetohale (see on puu koor), oli tähti, mida kirjutati palmilehtedele, kangale ja paber leiutati Hiinas. Erinevatesse linnadesse tuli kirju toimetada mitte ainult mööda maad, vaid ka meritsi! Peagi tuli kirju nii palju, et tekkis terve postiteenistus, mis hakkas saatma kirju, ajalehti, ajakirju, pakke ja pakke. Algul veeti posti hobustel, siis hakati seda vedama raudteel ja hiljem ilmus ka lennupost. Tänapäeval, kui kodudesse on ilmunud arvutid, saab kirju ja sõnumeid saata e-posti teel.

Mäng "Kirjade kättetoimetamine"

Koolitaja: Poisid, mängime postimeistrit, teie ja mina peame valima sõiduki, mis suudab meie kirjad kohale toimetada adressaadid? Pärast seda, kui olen küsimuse läbi lugenud, valite teie arvates selleks sobivaima sõiduki pildiga kaardi.

Lapsed: läheneda lauale, kus on ette valmistatud ümbrikud vajalike kaartidega; kui lapsed on valinud, istuvad nad poolringis vaibale

Koolitaja: loeb küsimused ette, lapsed valivad õige kaardi, õpetaja esitab täpsustavaid küsimusi, misjärel ilmub slaidile õige vastus, lapsed kontrollivad ennast.

Kirja saatmiseks raudteel on vaja (mida?)...(Postiauto). (millal seda kasutatakse?)

Lennupostiga kirja saatmiseks on vaja (mida?)...(Lennukit). (miks? Ja millal nad seda kasutavad?)

Kirja saatmiseks meili teel vaja (mida?)… (Arvutit).

Põhja poole kirja saatmiseks on vaja (mida?)...(Koerarakud, helikopter) (Miks?).

Tuvipostiga kirja saatmiseks vajate (kes?)…(Dove). (miks? Ja mis koodi nad kasutavad?)

Koolitaja: Tubli, saime teada, kuidas kiri adressaadini toimetada! Puhkame veidi ja seisame koos ringis:

Kehalise kasvatuse tund “Postkast”

Seisan pingil – nad tõusevad varvastel ja venivad

Niipea kui ma karbi välja saan, ulatuvad mu käed üles.

Avan kasti - "Ava"

Sinine, läikiv.

Karbist välja voolanud – lapsed kükitavad, seejärel seisavad väljasirutatud kätega

Kirjad on päris.

Koolitaja: Poisid, täna sain selle ajalehe postkastist. Kas postiljon toob sulle midagi koju?

Lapsed: Nad räägivad oma kirjavahetusest.

Koolitaja:

Kõik ajalehed, ajakirjad ja kirjad tuuakse postkontorisse autoga. Ja enne kõike koju viimist tuleks ajalehed, ajakirjad, kirjad ja postkaardid paigutada järgmiselt (saated): ajalehed ajalehtedeks, ajakirjad ajakirjadeks, postkaardid postkaartideks ja selles hunnikus - kirjad.

Koolitaja: Poisid, mis te arvate, kuidas postiljonid teavad, millise ajalehe kelle postkasti panna?

Lapsed: väljendada oma oletusi.

Koolitaja: Juhtküsimuste abil viib laste mõttekäik selleni, et igal ajalehel, ajakirjal ja kirjal on aadress: linn, tänav, maja ja korteri number.

Didaktiline mäng "Metsapostitaja"

Koolitaja: Poisid, meie postiljon on haige ja tänane kiri pole veel sorteeritud. Kõik ajalehed ja ajakirjad kirjade ja postkaartidega lebavad ühes hunnikus ja ootavad, millal need oma postkastidesse jõuavad Vaatame, kelle postkastid meil on (stendil on neli postkasti loomade piltidega ja korterite nummerdamine 1 kuni 4) .

Lastel palutakse jagada 4 rühma, õpetajal on 4 tagurpidi kaarti looma kujutise ja tema postkasti numbriga. Igast rühmast tuleb üks laps üles ja valib oma rühma jaoks selle kasti numbri, kuhu nad valivad kirjavahetuse, mille järel õpetaja kutsub igast rühmast ühe inimese laua juurde ja valima ajalehe, postkaardi, kirja või ajakirja. oma rühma postkasti number.

Lapsed: Tulevad üles ja valivad välja kirjad, ajalehed, ajakirjad ja nende rühmale langenud postkasti numbriga (õpetaja peab jälgima, et hunnikus oleks vajalik kogus kirjavahetust ja iga laps saaks midagi, mille ta oma postkasti viskab).

Koolitaja: Olete tublid, sorteerisite kogu virna ära ja nüüd peame oma loomadele posti toimetama, aga mida tuleb teha enne kirja või postkaardi postkasti viskamist? Juhime lastele tähelepanu, et nad peavad aadressi kontrollima.

Kutsume lapsi üles panema oma kirjavahetus vastavatesse postkastidesse.

Lapsed: Nad lähevad oma rühmale vastava kasti juurde, kontrollivad korteri numbrit ja viskavad kasti kirja, postkaardi, ajakirja või ajalehe.

Koolitaja: Te olete nii vahvad! Aitasime haiget postiljoni ja kõik loomad said oma posti kätte.

Koolitaja: Meenutagem veel kord, mida me täna õppisime:

Kes on postiljon?

Mida ta meile toob?

Millega varem üksteisele kirju kirjutati?

Kas amet “postiljon” on väga vajalik? Miks?

Millist transporti saab kasutada kirjade edastamiseks?

Mida peab kiri või postkaart sisaldama?

See on huvitav ja väga vajalik elukutse "postiljon"

Koolitaja: Poisid, näete, kui palju me nüüd teame "postiljoni" ametist ja postiteenistusest! Mis on teile meie tunnist kõige rohkem meelde jäänud? Millised olid kõige huvitavamad hetked, milline mäng meeldis kõige rohkem? (laste vastused)

Koolitaja: Ma olen sinu üle väga uhke! Olite tähelepanelik, tark ja mis kõige tähtsam - lahke ja osavõtlik.