Plaan - vanema rühma integreeritud tunni kokkuvõte teemal „külaskäik…. Vanemas rühmas avatud tunni kokkuvõte

Läbiviija: Alina Narsovna Kim, GBOU kooli nr 2097/8 õpetaja

Eesmärk: algõpetuse kujundamine matemaatilised esitused lastel vanem rühm; järjekorra ja kvantitatiivse loendamise oskuse tugevdamine (kaasa arvatud esemed) esimese kümne numbrirea sees.

Hariduslik

  • jätkake lastega loomulike arvude jada omaduste uurimist
  • harjutus arvude ja objektide väliste omaduste vahelise vastavuse leidmiseks
  • parandada arvuseeria koostamise oskust ja leida arvu koht reas
  • tugevdada oskust lugeda seitsme piires, kasutades erinevaid tehnikaid
  • kinnistada võime objekte analüüsida ja paaritu isoleerida esitatud seeriast vastavalt iseloomulikule tunnusele
  • parandada loendusoskust, oskust iseseisvalt koostada ja lahendada lihtsaid matemaatika ülesandeid
  • kinnistada järgarvude õige nimetamise oskust.

Arendav

  • arendada didaktilistes mängudes oskust võrrelda objekte, märgata väiksemaid erinevusi nende omadustes (värv, kuju, suurus, kogus)
  • arendada kognitiivseid protsesse (kõne, tähelepanu, loogiline mõtlemine, kujutlusvõime, kombatav taju)
  • arendada lastes uudishimu, vastastikust abistamist ja enesehinnangu oskusi
  • edendada kujutlusvõime ja loogilise mõtlemise arengut, oskust teha lihtsaid järeldusi.

Hariduslik

  • arendada huvi matemaatika vastu
  • arendada vaatlusoskust esemerühmade võrdlemisel
  • arendada meeskonnatöö oskusi
  • kasvatada vastastikuse abistamise tunnet koostöö kaudu õppetegevuse käigus ja tunda rõõmu saavutatud kordaminekute üle.

Demonstratsioonimaterjal: seitsme värvi südamik ja kroonlehed, 5 värvi muster, 3 rida pildiseeriaid, aplikatsioon "hunt, rebane ja kala" , kärbseseene jalad numbritega.

Jaotusmaterjal: värvilised pliiatsid, kaardid numbritega (punktide kaupa ühendamiseks), majakestega kaardid, täppidega kärbseseenest mütsid.

Tunni ülesehitus ja käik:

  • korralduslik etapp (3-5 minutit)– motiveeriv tunni algus;
  • pealava (15-19 minutit)– õpetaja selgitab harjutuste olemust, millega lapsed peavad hakkama saama, jälgib ülesannete ja ülesannete lahendamise edenemist;
  • viimane etapp, tegevuse peegeldus (3-5 minutit)- õpetaja tänab lapsi selle eest Aktiivne osalemine, viib koos nendega läbi tehtud töö tulemuste analüüsi ja hindamise, tegevuste ja emotsionaalse seisundi refleksiooni.

Organisatsiooniline etapp

Kasvataja: Tere pärastlõunast, kallid lapsed! Täna kutsun teid reisile. Ja teekond ei saa olema lihtne, vaid maagiline. Kaugel, kaugel on Imedemaa, seal kasvab erakordne lill, suudab täita iga soovi. Mis lill see teie arvates on?

Lapsed: See on seitsme lille lill.

Koolitaja: Õige.

Lille peal
Seitse maagilist kroonlehte
Unistuste teoks tegemine.
Ärge kiirustage neid valima -

Maailmas on palju roose ja karikakraid,
Unustajad, moonid, pudrud,
Aga üksi maailmas
Seitsmeõieline lill.

Poisid, mis oli selle tüdruku nimi, kellel oli selline lill?

Lapsed: Tüdruku nimi oli Ženja.

Koolitaja: Kust Zhenya selle lille sai?

Lapsed: nõid kinkis selle talle.

Kasvataja: Poisid, mitu kroonlehte sellel on? "Tsvetika-seven-tsvetika" ?

Lapsed: Seitsmeõielisel lillel on seitse kroonlehte.

Koolitaja: Õige. Ühel päeval puhus sellesse riiki vallatu tuul ja ajas maagilise lille kroonlehed laiali. Tüdrukul Ženjal on alles vaid tuum, siin on see tahvlil. Kas teile meeldiks selline lill? (Laste vastused). Lähme siis teele ja kogume kokku kõik võlulille kroonlehed. Kas olete valmis? (Laste vastused) Ma näen, et olete reisimiseks valmis.

Peame teele asuma.
Hankige tarkust, mõistust,
Otsige üles kõik kroonlehed,
Soovi avaldamiseks.

Pealava

Koolitaja: Ja kõigepealt peame järjestama numbrid alates 1 (üks) kuni 5 (viis) järjekorras, alustades kõrgeima õiega ja lõpetades kõige madalamaga. (Harjutus 1 numbrite 1-5 ja lille pikkuse korrelatsiooni kohta; õpetaja riputab joonise tahvlile, lapsed vastavad oma kohalt istudes).

Kasvataja: Hästi tehtud, lapsed! Sa täitsid ülesande. Vaata, siin on esimene kroonleht. Mis värvi ta on?

Lapsed: kroonleht on punane. (Paluge lapsel kroonleht keskele kinnitada).

Koolitaja: Poisid, arvame ära mõistatuse:

Lill magas ja ärkas äkki -
Ma ei tahtnud enam magada.
Ta liikus, ta alustas,
Ta tõusis õhku ja lendas minema.

Kellest me räägime? (liblika kohta). Oma oletuse kontrollimiseks ühendame punktid järjekorras ja vaatame, kes välja tuleb. (Harjutus 2 ühendamise kohta "punktist punkti" numbrite 1-10 all; õpetaja jagab tühjad kaardid, lapsed töötavad individuaalselt). Teie ees on paberileht ja sellel on täpid, millest igaüks vastab numbrile. Peate numbrid järjekorras ühendama. Kelle sa said?

Lapsed: Liblikas.

Kasvataja: Mitu ringi on teie liblikate tiibadel?

Lapsed: kuus ringi.

Koolitaja: Hästi tehtud! Ülesanne on täidetud ja selle eest premeeritakse sind teise kroonlehega! (Lapsed kinnitavad tahvlile oranži kroonlehe)

Koolitaja: Mitu kroonlehte oleme juba suutnud leida?

Lapsed: kaks kroonlehte.

Koolitaja: See on õige, kui palju teil on veel vaja leida?

Lapsed: viis kroonlehte.

Koolitaja: Otsime edasi. Teel sattusime majade peale. (Harjutus 3, et koondada ideid numbriseeriate kohta, oskus nimetada "naabrid" numbrid: järgmine ja eelmine number; õpetaja jagab "majad" , lapsed täidavad puuduvad numbrid). Millised numbrid on siin peidus?

Kasvataja: Oleme kõik majad täitnud ja saame oma lillele kinnitada veel ühe võlukroonlehe! Seekord on see kollane.

Koolitaja: (füüsiline minut)

Päike peitis pilve taha -
Kuid see on ainult nali!
Ja me veedame selle kõik koos
Spordiminut:

Plaksutame käsi
Ja me trampime veidi.
Kord - nad istusid, kaks korda - tõusid püsti,
Kolm - kummardus ja võttis selle välja

Parema käe kingad,
Vasak käepide on lagi.
Ja istume veel korra maha!
Nüüd istume maha.

Oleme veidi väsinud
Puhkame minuti.

Poisid, vaadake, kui me mängisime, tõi tuul meile veel ühe maagilise kroonlehe. Mis värvi ta on?

Lapsed: kroonleht Roheline värv. (Lapsed kinnitavad kroonlehe tahvli külge)

Koolitaja: Poisid! Vallatu tuul segas kaarte ja iga rida sai ühe lisapildi, leiame need kõik koos? (Harjutus 5 – didaktiline mäng "Mis on ekstra?" mõeldud kujundliku ja loogilise mõtlemise protsesside uurimiseks; Õpetaja näitab kaarte ükshaaval, lapsed vastavad oma kohalt). Mis sellest sarjast puudu on? Miks? (Õpetaja näitab lastele ridu kordamööda; lapsed peavad leidma lisaobjekti ja selgitama, miks).

Koolitaja: Hästi tehtud, poisid! Hoidke teist kroonlehte ja kinnitage see maagilise lille külge.

Kasvataja: Lapsed, mitu kroonlehte oleme juba leidnud?

Lapsed: Leidsime viis kroonlehte.

Koolitaja: Mitu kroonlehte me veel peame leidma?

Lapsed: Peame leidma veel kaks kroonlehte.

Kasvataja: Ja nüüd läheme koos hundi ja rebasega muinasjutulisele kalastusretkele. (6. harjutus iseseisva koostamise ja lihtsamate matemaatikaülesannete lahendamise oskuse kujundamiseks ja arendamiseks; õpetaja riputab tahvlile rakenduse, lapsed kinnitavad sellele kala). Vaata, hunt püüdis neli kala ja rebane ühe vähem. Mitu kala rebasel on? (Kolm) Asetage rebase ämbrisse vajalik arv kalu. Kumb neist püüdis vähem ja kumb rohkem? (Hunt püüdis 1 kala rohkem kui rebane) Mitu kala püüdsid hunt ja rebane koos? (Kokku 7 kala kahele)

Kasvataja: Ja siin ujub meile veel üks kroonleht. Mis värvi ta on?

Lapsed: sinine kroonleht.

Kasvataja: Õige, täpselt nagu vee värv, kui hunt ja rebane püüavad. Lapsed, kui palju kroonlehti meil veel puudu on?

Lapsed: Meil ​​on üks kroonleht puudu.

Kasvataja: Poisid, vaadake, vallatu tuul on kärbseseened üle lagendiku laiali ajanud: kübarad on eraldi ja jalad on eraldi. (Harjutus 7 "Keerulised kärbseseened" , peavad lapsed lugema punktide arvu ja leidma vastava "jalg" numbriga; Õpetaja annab igale lapsele kärbseseene mütsi, lapsed valivad iseseisvalt selle jaoks õige jala koos numbriga). Peame kärbseseene taaselustama, võtke igaüks üles ühe punase mütsi, loendage sellel olevate täppide arv ja valige jalg, mille number vastab teie kärbseseene kübaral olevate täppide arvule.

Koolitaja: Hästi tehtud! Niisiis leidsime kõik kroonlehed üles. (Lapsed kinnitavad tahvlile viimase kroonlehe). Mis lillest on nüüd saanud muud kui maagiline?

Lapsed: Ilusad, säravad, värvilised, värvilised... (Laste vastused)

Kasvataja: Poisid, täna ütlesite mulle, et soovite sellist maagilist lille! Proovime koos meelde jätta võlusõnad, et teie soov teoks saaks: "Lenda, lenda, kroonleht läbi lääne itta, niipea kui maad puudutate, juhite minu arvates kohe" . (Kõlab maagiline muusika, õpetaja pöörab sel hetkel kroonlehed ümber, tagakülg milliseid tähti kirjutatakse "HÄSTI TEHTUD!" ) . Poisid, teie soov on täitunud, nüüd on teil igaühel võlulill "Seitsmeõieline lill" , saate esitada oma sügavaimad soovid, mis toovad inimestele ainult headust, rõõmu ja õnne.

Lõplik etapp, tegevuse peegeldus

Koolitaja: (Peegeldus) Lapsed, kas teile meeldis meie reis? (Laste vastused) Millise ülesande täitmine sind kõige rohkem huvitas? (Laste vastused) Milline ülesanne oli teie jaoks kõige raskem? (Laste vastused) Mitu värvilist kroonlehte õnnestus meil koguda? (Seitse) Aitäh. Teate nii palju, olite tähelepanelikud, targad, aitasite üksteist, nii et saite kõigi meie ette sattunud ülesannetega hästi hakkama. Tasuks selle eest valmistasin teile magusa maiuse ja meil on aeg end pärast seda maagilist teekonda värskendada. Olen kindel, et proovite alati sama kõvasti kui täna. Hästi tehtud!

Nüüd on teie laps, kes veel hiljuti oli nii väike ja vajas täielikult teie hoolt ja hoolt, saanud viieaastaseks (milline ümmargune kohting!) ja kolis lasteaia vanemasse rühma. See tähendab, et ta on juba mõnes mõttes iseseisev ja saab teostatavate ülesannetega hakkama. Muidugi vajab ta ka teie tuge, kallid emad ja isad. Ja kui teate, millised ootused selles osalevatele lastele kehtivad, saate oma last paremini ette valmistada ja aidata tal oma esimeseks sobida sotsiaalne rühm– sest siit see kõik algab. Seda peetakse kolmandaks vanuserühmaks, sinna värvatakse 5–6-aastaseid lapsi.

Peaaegu igas, isegi kõige lihtsamas lasteaias on olemas arendustegevuste kava, mida viiakse läbi igapäevaselt ja mis vastavad laste vanusele ja vajadustele. Selliste tundide kestus lepitakse kokku Haridusministeeriumi juhendi ja metoodiliste kirjadega ning on 20-25 minutit. Tihti antakse kehalise kasvatuse minuteid tundide keskel ning tundide vahel on vahetunnid vähemalt 10 minutit.

Treeningsessioonid

Vanema rühma tunnid, mis on kõige õpetlikumad ja nõuavad tugevat vaimset tegevust, on planeeritud päeva esimesse poolde, kõige produktiivsematel päevadel (teisipäev, kolmapäev). Ülekoormuse vältimiseks lisanduvad muusikatunnid ja kehalised mänguharjutused.

Milliseid teadmisi saab teie viieaastane laps ja milliseid oskusi ta peab valdama? Siin on ligikaudne kokkuvõte vanemates rühmades toimuvatest tundidest:

Nädalapäevad

Vanem rühm

esmaspäev

9.00-9.25 Laps ja maailm ümber;

9.45-10.05 Muusikatund;

10.15-10.40 Joonistamise tund

teisipäeval

9.00-9.25 Kõnearendus, ilukirjandus;

9.35-10.00 Käsitöö,

10.10-10.30 Kehalised harjutused

kolmapäeval

9.00-9.25 Matemaatika alused

9.35-10.00 Ökoloogilise maailmapildi kujunemine

11.00-11.20 Kehaline kasvatus tänaval

15.15-15.40 Ise-ise ringi

neljapäeval

9.00-9.25 Kõne ja luule arendamine

9.45-10.05 Muusikatund

10.15-10.40 Maalimine

reedel

9.00-9.25 Modelleerimine ja aplikatsioon

9.50-10.10 Kehalise kasvatuse tund

Toome näite sellisest treeningust vanemas rühmas.

Muide, vanemad saavad selliseid õpetamishetki kodus harjutada, see aitab teie lapsel lasteaias paremini areneda ja eakaaslastega sammu pidada.

Metsloomade maailm

Tunni eesmärk: aidata lastel eristada koduloomi metsloomade elanikest, arendada joonistamisoskust, arendada kõnet.

Materjal: mets- ja koduloomade pildid, tühja paberileht.

Kõigepealt räägib õpetaja metsikuks peetavatest loomadest ja selgitab, miks neid nii kutsutakse. Kuidas lemmiklooma ära tunda, millised omadused neil on.

Seejärel näidatakse lastele illustreeritud näiteid mets- ja koduloomadest ning räägitakse igaühe elupaigast ja elustiilist. Lühidalt kirjeldatakse nende elukoha hooajalisi iseärasusi. See lugu ei kesta rohkem kui 8 minutit.

Seejärel toimub kehalise kasvatuse tund, mille käigus saab lasta lastel kujutada looma.

Seejärel jagatakse lastele kaardikomplektid mets- ja koduloomadega. Ülesanne on jagada loomad kahte tüüpi. Näide võimalikud variandid kaardid:

Pärast ülesande täitmist kujutavad lapsed neile meelepärast looma ettevalmistatud paberilehtedel.

Tund lõppeb mänguga: õpetaja loeb ette jutu, mille tekstist leiab erinevaid loomi; kui lapsed loodusest looma nime kuulevad, plaksutavad nad käsi, kodulooma nimetamisel ei tee nad midagi. Lugu peaks kestma 5-8 minutit.

Harivad mängud

See muidugi ei tähenda, et laps oleks kogu aeg aias arendava õppega hõivatud, see on sellises vanuses lapse jaoks väga väsitav. Laste põhitegevus koolieelne vanus- Need on mängud, mis aitavad arendada ka võimeid ja suhtlemisoskusi. Mänge on mitut tüüpi: rollimängud, didaktilised mängud, vaatlusmängud, aktiivsed mängud, mis stimuleerivad lapse iseseisvust ja algatusvõimet, loovat mõtlemisvõimet.

Vaatame eraldi, mis need on rollimängud ja harivad tunnid vanematele lastele.

Koolieelikutel on mängu sisu rohkem arenenud. Mängudes lisanduvad tegevustele kõikvõimalikud sotsiaalsed suhted ja emotsioonid. Mängud kajastavad täiskasvanute tegevuse iseärasusi, omavahelist koostööd töös, suhet töösse endasse ja isiklikult töö käigus üksteisesse.

Tasapisi tungib mängudesse üha rohkem laste isiklikke praktilisi kogemusi, samuti teadmisi, mida õpiti raamatutest ja vestlustest täiskasvanutega.

Viiendaks eluaastaks tuleb laps rollimängulise käitumise põhitõdedega juba üsna hästi toime, mistõttu tuleb õpetajal aidata lapsel mängu käigus erinevaid lugusid lahti rullida. Ka mängude temaatika laieneb, nende sisu ja tähendus süveneb.

Vanusega suureneb mängudes osalejate arv ja jääb vahemikku 3 kuni 5 inimest.

Selliste mängude eesmärk on arendada lastes iseseisvust ja eneseorganiseerumist, arendada oskust kokku leppida mängu olemuses, määrata rollid, luua süžee põhikäik, valmistada keskkond mänguks ette.

Äärmiselt oluline on ka see, et laps saaks järgida aias kehtestatud režiimi ja seda tuleks kodus õpetada. Teades lasteaia rutiini, proovige luua kodus sarnane elurütm.

Ligikaudne igapäevane rutiin

Režiimpunktid vanemas rühmas

Laste vastuvõtt ja läbivaatus, mängud, hommikuvõimlemine, valve

6.45-8.25

Hommikusöök

8.25-8.50

Ettevalmistus tundideks

kella 8.55 kuni 9.00

klassid

9.00-11.05

Lõunasöök

kell 10.00

Mängud, ettevalmistus jalutuskäiguks, jalutuskäiguks (või mängud, töö)

kell 11.05-12.35

Jalutuskäigult naastes

kell 12.35-12.45

Õhtusöök

kell 12.50-13.15

Magamaminekuks valmistumine, uinakud

kell 13.15-15.00

Tõuse üles ja tee trenni pärast magamist

kell 15.00-15.10

Mängud, töö, individuaalne töö

kell 15.25-16.20

Pärastlõunane suupiste

kell 16.20-16.40

Mängud, ettevalmistus jalutuskäiguks, jalutuskäik, laste kojuminek

kell 16.40-18.45

Muidugi, hoolimata kõigist lasteaiaõpetajate ja õpetajate pingutustest, on peamine vastutus vaimse, füüsilise ja emotsionaalne areng Lapse eest vastutavad vanemad. Seetõttu olge oma laste suhtes tähelepanelik ja kõik saab korda.

Eesmärk: elementaarsete matemaatiliste mõistete kujundamine vanema rühma lastel; järjekorra ja kvantitatiivse loendamise oskuse tugevdamine(kaasa arvatud esemed)esimese kümne numbrirea sees.

Ülesanded

Hariduslik

jätkake lastega loomulike arvude jada omaduste uurimist

harjutus arvude ja objektide väliste omaduste vahelise vastavuse leidmiseks

parandada arvuseeria koostamise oskust ja leida arvu koht reas

tugevdada oskust lugeda seitsme piires, kasutades erinevaid tehnikaid

kinnistada võime objekte analüüsida ja paaritu isoleerida esitatud seeriast vastavalt iseloomulikule tunnusele

parandada loendusoskust, oskust iseseisvalt koostada ja lahendada lihtsamaid matemaatilisi ülesandeid

kinnistada järgarvude õige nimetamise oskust.

Arendav

arendada didaktilistes mängudes oskust võrrelda objekte, märgata väiksemaid erinevusi nende omadustes(värv, kuju, suurus, kogus)

arendada kognitiivseid protsesse(kõne, tähelepanu, loogiline mõtlemine, kujutlusvõime, kombatav taju)

arendada lastes uudishimu, vastastikust abistamist ja enesehinnangu oskusi

edendada kujutlusvõime ja loogilise mõtlemise arengut, oskust teha lihtsaid järeldusi.

Hariduslik

arendada huvi matemaatika vastu

arendada vaatlusoskust esemerühmade võrdlemisel

arendada meeskonnatöö oskusi

kasvatada vastastikuse abistamise tunnet koostöö kaudu õppetegevuse käigus ja tunda rõõmu saavutatud kordaminekute üle.

Demonstratsioonimaterjal: seitsme värvi südamik ja kroonlehed, 5 värvi muster, 3 rida pildiseeriaid, aplikatsioon"hunt, rebane ja kala", kärbseseene jalad numbritega.

Jaotusmaterjal: värvilised pliiatsid, kaardid numbritega(punktide kaupa ühendamiseks), majakestega kaardid, täppidega kärbseseenest mütsid.

Tunni ülesehitus ja käik:

korralduslik etapp(3-5 minutit) – motiveeriv tunni algus;

põhilava (15-19 minutit) – õpetaja selgitab harjutuste olemust, millega lapsed peavad hakkama saama, jälgib ülesannete ja ülesannete lahendamise edenemist;

viimane etapp, tegevuse peegeldus(3-5 minutit) – õpetaja tänab lapsi aktiivse osalemise eest, viib nendega läbi tehtud töö tulemuste analüüsi ja hindamise, nende tegevuse ja emotsionaalse seisundi refleksiooni.

GCD liikumine

Organisatsiooniline etapp

Kasvataja: Tere pärastlõunast, kallid lapsed! Täna kutsun teid reisile. Ja teekond ei saa olema lihtne, vaid maagiline. Kaugel-kaugel on maagiline maa, seal kasvab erakordne lill, mis suudab täita iga soovi. Mis lill see teie arvates on?

Lapsed: See on seitsme lille lill.

Koolitaja: Õige.

Lille peal
Seitse maagilist kroonlehte
Unistuste teoks tegemine.
Ärge kiirustage neid valima -

Maailmas on palju roose ja karikakraid,
Unustajad, moonid, pudrud,
Aga üksi maailmas
Seitsmeõieline lill.

Poisid, mis oli selle tüdruku nimi, kellel oli selline lill?

Lapsed: Tüdruku nimi oli Ženja.

Koolitaja: Kust Zhenya selle lille sai?

Lapsed: nõid kinkis selle talle.

Kasvataja: Poisid, mitu kroonlehte sellel on?"Tsvetika-seven-tsvetika"?

Lapsed: Seitsmeõielisel lillel on seitse kroonlehte.

Koolitaja: Õige. Ühel päeval puhus sellesse riiki vallatu tuul ja ajas maagilise lille kroonlehed laiali. Tüdrukul Ženjal on alles vaid tuum, siin on see tahvlil. Kas teile meeldiks selline lill?(Laste vastused) . Lähme siis teele ja kogume kokku kõik võlulille kroonlehed. Kas olete valmis?(Laste vastused) Ma näen, et olete reisimiseks valmis.

Peame teele asuma.
Hankige tarkust, mõistust,
Otsige üles kõik kroonlehed,
Soovi avaldamiseks.

Pealava

Koolitaja: Ja kõigepealt peame järjestama numbrid alates 1(üks) kuni 5 (viis) järjekorras, alustades kõrgeima õiega ja lõpetades kõige madalamaga.(Harjutus 1 numbrite 1-5 ja lille pikkuse korrelatsiooni kohta; õpetaja riputab joonise tahvlile, lapsed vastavad oma kohalt istudes).

Kasvataja: Hästi tehtud, lapsed! Sa täitsid ülesande. Vaata, siin on esimene kroonleht. Mis värvi ta on?

Lapsed: kroonleht on punane.(Paluge lapsel kroonleht keskele kinnitada).

Koolitaja: Poisid, arvame ära mõistatuse:

Lill magas ja ärkas äkki -
Ma ei tahtnud enam magada.
Ta liikus, ta alustas,
Ta tõusis õhku ja lendas minema.

Kellest me räägime? (liblika kohta) . Oma oletuse kontrollimiseks ühendame punktid järjekorras ja vaatame, kes välja tuleb.(2. harjutus "punktist punkti" ühendamiseks numbrite 1-10 all; õpetaja jagab tühjad kaardid, lapsed töötavad individuaalselt). Teie ees on paberileht ja sellel on täpid, millest igaüks vastab numbrile. Peate numbrid järjekorras ühendama. Kelle sa said?

Lapsed: Liblikas.

Kasvataja: Mitu ringi on teie liblikate tiibadel?

Lapsed: kuus ringi.

Koolitaja: Hästi tehtud! Ülesanne on täidetud ja selle eest premeeritakse sind teise kroonlehega!(Lapsed kinnitavad tahvlile oranži kroonlehe)

Koolitaja: Mitu kroonlehte oleme juba suutnud leida?

Lapsed: kaks kroonlehte.

Koolitaja: See on õige, kui palju teil on veel vaja leida?

Lapsed: viis kroonlehte.

Koolitaja: Otsime edasi. Teel sattusime majade peale.(Harjutus 3 arvuseeria ideede kinnistamiseks, oskus nimetada numbrite "naabreid": järgmine ja eelmine number; õpetaja jagab "maju", lapsed täidavad puuduvad numbrid). Millised numbrid on siin peidus?

Kasvataja: Oleme kõik majad täitnud ja saame oma lillele kinnitada veel ühe võlukroonlehe! Seekord on see kollane.

Kasvataja: (füüsilised minutid)

Päike peitis pilve taha -
Kuid see on ainult nali!
Ja me veedame selle kõik koos
Spordiminut:

Plaksutame käsi
Ja me trampime veidi.
Kord - nad istusid, kaks korda - tõusid püsti,
Kolm - kummardus ja võttis selle välja

Parema käe kingad,
Vasak käepide on lagi.
Ja istume veel korra maha!
Nüüd istume maha.

Oleme veidi väsinud
Puhkame minuti.

Poisid, vaadake, kui me mängisime, tõi tuul meile veel ühe maagilise kroonlehe. Mis värvi ta on?

Lapsed: Roheline kroonleht.(Lapsed kinnitavad kroonlehe tahvli külge)

Koolitaja: Poisid! Vallatu tuul segas kaarte ja iga rida sai ühe lisapildi, leiame need kõik koos?(Harjutus 5 – didaktiline mäng “What’s extra?” on mõeldud kujundliku ja loogilise mõtlemise protsesside uurimiseks; õpetaja näitab kaarte ükshaaval, lapsed vastavad oma kohalt). Mis sellest sarjast puudu on? Miks? (Õpetaja näitab lastele ridu kordamööda; lapsed peavad leidma lisaobjekti ja selgitama, miks).

Koolitaja: Hästi tehtud, poisid! Hoidke teist kroonlehte ja kinnitage see maagilise lille külge.

Kasvataja: Lapsed, mitu kroonlehte oleme juba leidnud?

Lapsed: Leidsime viis kroonlehte.

Koolitaja: Mitu kroonlehte me veel peame leidma?

Lapsed: Peame leidma veel kaks kroonlehte.

Kasvataja: Ja nüüd läheme koos hundi ja rebasega muinasjutulisele kalastusretkele.(6. harjutus iseseisva koostamise ja lihtsamate matemaatikaülesannete lahendamise oskuse kujundamiseks ja arendamiseks; õpetaja riputab tahvlile rakenduse, lapsed kinnitavad sellele kala). Vaata, hunt püüdis neli kala ja rebane ühe vähem. Mitu kala rebasel on?(Kolm) Asetage rebase ämbrisse vajalik arv kalu. Kumb neist püüdis vähem ja kumb rohkem?(Hunt püüdis 1 kala rohkem kui rebane)Mitu kala püüdsid hunt ja rebane koos?(Kokku 7 kala kahele)

Kasvataja: Ja siin ujub meile veel üks kroonleht. Mis värvi ta on?

Lapsed: sinine kroonleht.

Kasvataja: Õige, täpselt nagu vee värv, kui hunt ja rebane püüavad. Lapsed, kui palju kroonlehti meil veel puudu on?

Lapsed: Meil ​​on üks kroonleht puudu.

Kasvataja: Poisid, vaadake, vallatu tuul on kärbseseened üle lagendiku laiali ajanud: kübarad on eraldi ja jalad on eraldi.(Harjutus 7 “Keerulised kärbseseened”, lapsed peavad kokku lugema täppide arvu ja leidma vastava numbriga “jala”; õpetaja annab igale lapsele kärbseseene mütsi, lapsed valivad selle jaoks iseseisvalt õige jala koos numbriga). Peame kärbseseene taaselustama, võtke igaüks üles ühe punase mütsi, loendage sellel olevate täppide arv ja valige jalg, mille number vastab teie kärbseseene kübaral olevate täppide arvule.

Koolitaja: Hästi tehtud! Niisiis leidsime kõik kroonlehed üles.(Lapsed kinnitavad tahvlile viimase kroonlehe). Mis lillest on nüüd saanud muud kui maagiline?

Lapsed: Ilusad, säravad, värvilised, värvilised...(Laste vastused)

Kasvataja: Poisid, täna ütlesite mulle, et soovite sellist maagilist lille! Proovime koos meelde jätta võlusõnad, et teie soov teoks saaks:"Lenda, lenda, kroonleht läbi lääne itta, niipea kui maad puudutate, juhite minu arvates kohe". (Kõlab maagiline muusika, õpetaja keerab sel hetkel ümber kroonlehed, mille tagaküljele on kirjutatud “HÄSTI TEHTUD!”). Poisid, teie soov on täitunud, nüüd on teil igaühel võlulill"Seitsmeõieline lill", saate esitada oma sügavaimad soovid, mis toovad inimestele ainult headust, rõõmu ja õnne.

Lõplik etapp, tegevuse peegeldus

Koolitaja: (Peegeldus) Lapsed, kas teile meeldis meie reis?(Laste vastused) Millise ülesande täitmine sind kõige rohkem huvitas?(Laste vastused) Milline ülesanne oli teie jaoks kõige raskem?(Laste vastused) Mitu värvilist kroonlehte õnnestus meil koguda?(Seitse) Aitäh. Teate nii palju, olite tähelepanelikud, targad, aitasite üksteist, nii et saite kõigi meie ette sattunud ülesannetega hästi hakkama. Tasuks selle eest valmistasin teile magusa maiuse ja meil on aeg end pärast seda maagilist teekonda värskendada. Olen kindel, et proovite alati sama kõvasti kui täna. Hästi tehtud!

Tunni kokkuvõte vanemale rühmale teemal “Kevadine maastik”

Ülesanded:

Hariduslik:

Jätkake kasutamise õppimist erinevaid tehnikaid joonistamisel.

Õppige maalidel värvi ja kompositsiooni esile tõstma.

Hariduslik:

Arendada loovat kujutlusvõimet.

Arendage koordinatsiooni ja üldmotoorikat.

Arendage värvi-, rütmi- ja kompositsioonitaju.

Koolitajad:

Kasvatage laste emotsionaalset reageerimisvõimet.

Moodustage esteetilisi tundeid.

Materjal ja varustus.

Paberilehed, pintslid, akvarellvärvid, švammid, veepurgid, tsellofaan.

Eeltöö.

Ekskursioon loodusesse, ärkava looduse vaatlemine. Lugemine ilukirjandus, loodusteemaliste maalide vaatamine teemal “Kevad”.

Sissejuhatav osa.

Kasvataja: Poisid, mis aastaaeg praegu on?

(Laste vastused)

Lumi pole enam endine, see on põllul tumenenud

Järvede jää lõhenes, nagu oleks see lõhestunud.

Pilved liiguvad kiiremini, taevas on tõusnud kõrgemaks,

Varblane säutsus, rõõmsalt katusel.

Iga päevaga mustem, õmblused ja teed,

Ja pajudel helendavad kõrvarõngad nagu hõbe.

Kevad tuleb kiirete sammudega meie poole,

Ja lumehanged sulavad ta jalge all.

Põldudel on näha mustad sulanud laigud.

Just, kevadel on väga soojad jalad.

Põhiosa.

(Õpetaja näitab lastele pilte kevadest.)

Poisid! Nüüd joonistame kevadise maastiku. Värvi abil saab edasi anda erinevaid meeleolusid: sooje tajutakse päikeselise, rõõmsa, rõõmsa ja rõõmsana, külmad aga ärevuse, kurbuse ja kurbusena.

Kevadist taevast saab joonistada üle jooksvate raskete pilvedega ja peenikeste joontega kujutada mängulisi ojasid.

Õpetaja selgitab lastele joonistamistehnikaid. Kandke põhikujundus akvarellvärvidega tsellofaanile. Kandke peale ilma värvi kuivamist ootamata Tühi leht paber, siludes pinda käega. Seejärel eemaldage ettevaatlikult tsellofaan. Pilt osutub uduseks, justkui udus. Mõningaid detaile saab värvida akvarelliga.

Lapsed teevad tööd.

Õuemäng “Hommikul murul”.

Hommikul alustasime murul mängu.(Lapsed seisavad ringis, hoiavad käest kinni)

Mina olen lumikelluke, sina pätt, seisa meie pärjas.

Üks kaks kolm neli – liigutage ringi laiemaks. (Astuge neli sammu tagasi, laiendage ringi.

Ja nüüd oleme ojad, jookseme võidujooksus (jookseme ringis)

Kiirustame otse järve äärde, järv läheb suureks. (laiali ring)

Seisa uuesti ringis (sulge ring)

Mängime päikese käes. (sirutage varvastel, käed üles)

Oleme rõõmsad kiired, me oleme särtsakad ja kuumad. (hüppavad varvastele)

Koolitaja: Poisid! Olete tublid, tegite kõvasti tööd.

Peegeldus.

Jooniseid analüüsitakse. Rõhk on pandud pildi ekspressiivsetele eelistele. Seejärel hindavad lapsed ise oma kamraadide tööd.

Korraldamisel on joonistuste näitus.

Eelvaade:

Tunnimärkmed edasi kognitiivne areng V ettevalmistav rühm, teemal: “Sügise kingitused”

Valmistas GBDOU nr 23 õpetaja Natalja Jurievna Grigorjeva.

Ülesanded:

Hariduslik:

Tugevdada laste arusaamist sügise kuldsest perioodist.

Õppige looma seoseid eluta looduse muutuste ning taimede ja loomade elus toimuvate muutuste vahel.

Hariduslik:

Arendada laste mälu, kujutlusvõimet, mõtlemist.

Aktiveerige sõnavara (külm, külmutamine)

Arendage oskust näha kuldse sügise poeetilist ilu.

Hariduslik:

Materjal ja varustus:

Sügisemärkide maketid “Milleks puu lehti vajab?”, maalide reproduktsioonid, igale lapsele ristsõna.

Eeltöö

Sügisel ekskursioon parki. Vestlused “Miks vajab puu lehti?”, “Külmutamine”, ilukirjandusteoste lugemine: I. Sokolov-Mikitov “Langevad lehed”, A. Maikov “Sügis”, A. Tvardovski “Mets sügisel”. I. Levitani maalide “Mets sügisel” ja sügismaastikke kujutavate raamatuillustratsioonide uurimine. Laulude laulmine, mõistatused, luuletuste õppimine.

Toetudes teemale “Sügises metsas”.

Pideva õppetegevuse edenemine.

Sissejuhatav osa

Kasvataja: (loeb A. Puškini luuletust "Kurb aeg! Silmade võlu!"

Poisid, öelge mulle! Mis aastaajast see luuletus räägib?

(laste vastused)

Täpselt nii, me räägime siin sügisest. Mis aastaaeg praegu on?

(laste vastused)

Kuidas sa arvasid?

(laste vastused)

Põhiosa.

Just, puud on praegu paljad, väga külmaks on läinud, vahel sajab isegi lund, inimesed lähevad soojalt riidesse. Kuidas inimesed sügise alguses riietusid? Miks?

(laste vastused)

Miks panevad inimesed sageli sügisel vihmamantleid selga ja kannavad vihmavarju?

(laste vastused)

Poisid, milline oli mets sügise alguses? Kuidas nad seda aega kutsuvad, kui kõik puud, põõsad ja rohi on värvitud kollaseks, punaseks, oranžiks?

Jah, seda aega nimetatakse kuldseks sügiseks. See on sügise ilusaim aeg. Seda aega armastavad nii täiskasvanud kui lapsed. Luuletajad kirjutavad luuletusi sügisest, heliloojad laule ja kunstnikud maalivad pilte.

Kasvataja: (loeb A. Puškini luuletust “Taevas hingas juba sügisel”, E. Trutneva “Järsku läks heledamaks”

Kui paljud teist teavad luuletust sügisest?

(lapsed loevad luulet)

Poisid, mäletate, millist pilti sügisest me hiljuti vaatasime?

(laste vastused)

Kes pildi maalis" Kuldne sügis? Mäletate, lapsed, kõndisime kord tänaval, järsku puhus tugev tuul ja meie peale sadas kollast kuldset vihma. Hüppasime kõik rõõmust ja vehkisime kätega. Mille üle me õnnelikud olime? Mis vihm see oli?

Täpselt nii, see oli lehtede langemine

Kehalise kasvatuse minut. "Lehede langemine."

Oleme sügislehed

Istume okstel (lapsed tõstavad käed üles)

Tuul puhus ja me lendasime

Lendasime, lendasime. (liigutab käsi küljelt küljele)

Ja nad istusid vaikselt maas. (lapsed kükitavad)

Tuul tuli jälle

Ja ta korjas kõik lehed üles. (pöörleb paigas)

Keerutas ja lendas

Ja nad istusid uuesti maa peale. (istuge oma kohtadele)

Laudade juures.

Koolitaja: Millised puuliigid on sügisel eriti ilusad?

(Õpetaja loeb I. Bunini luuletusi “Langevad lehed”, E. Elagina “Mustriline leht kõigub”

Kasvataja: Miks muutuvad puude lehed sügisel kollaseks ja kukuvad maha?

(laste vastused)

Nii luuletajad kui ka meie armastame sügist selle ilu pärast. Miks muidu arvad, et me sügist armastame?

(laste vastused)

Õige. Sügis on helde kingitustega. Metsad, aiad ja köögiviljaaiad annavad inimestele palju maitsvat ja tervislikku.

Pidage meeles metsa, aia, köögiviljaaia kingitusi.

(laste vastused mudelite abil)

Kuidas näevad välja metsad, aiad ja köögiviljaaiad praegu?

(laste vastused)

Poisid! Kas praegu on võimalik metsas lindude laulu kuulda?

(laste vastused)

Miks lendavad linnud soojadele maadele?

(laste vastused)

Igal aastaajal on oma lemmikvärv. Mis on sügise lemmikvärv, saame teada, kui lahendame ristsõna.

(ristsõna lahendus)

Jah, sügise lemmikvärv on kuld! A.S. Puškin armastas sügist, sel aastaajal lõi ta erilise poeetilise meeleolu ja sündisid kaunid luuletused. Meenutagem veel kord tema luuletust „Kurb aeg! Silmade võlu! Mis sa arvad, miks ta sügisest niimoodi kirjutas?

Miks "Silmade võlu ja kurb aeg?"

(laste vastused)

Sügisest muljet avaldanud P.I. Tšaikovski kirjutas muusika iga sügiskuu teemale.

(kuulates muusikalist kompositsiooni “Oktoober”)

Peegeldus.

Ja nüüd soovitan minna sügisesele maastikunäitusele.

(lapsed lähevad Muusika hall, kuhu eelnevalt on reproduktsioonid külge riputatud sügise teema. Lapsed vaatavad pilte ja jagavad oma muljeid. Õpetaja nimetab maalide nimed ja kes need maalis.)

Poisid! Kui te oleksite kunstnik, siis millist sügismaastikku te kujutaksite? Mis värvid?

(laste vastused)

Ja nüüd, poisid, korraldame käsitöönäituse "Mida sügis meile andis!"

Lapsed koos õpetajaga panevad laudadele välja meisterdatud esemed ja maalid, mille nad eelnevalt kaasa tõid.

Küsimused ristsõna jaoks.

1. see on elutu looduse nähtus, mille puhul õhutemperatuur langeb soojal aastaajal alla 0. Kindel märk sellest nähtusest on jää lompidel. Enamasti juhtub see sügisel. Mis see on? (Härmatis)

2. Seda loodusnähtust esineb sagedamini sügisel. Suvel nimetatakse seda soojaks, seeneks ja sügisel külmaks tibutavaks. Mis see on? (vihm)

3. See loodusnähtus esineb ainult sügisel. Puud riietuvad värvilistesse mustritesse ja heidavad seejärel lehti. Mis see on? (Lehede langemine)

4. kui öösel on palju külmem kui päeval, siis muutub veeaur külmade esemetega kokkupuutel veepiiskadeks. Mis see on? (kaste)

5. See loodusnähtus näeb välja nagu kerge uduvihm õhus ja mõnikord nagu valge läbipaistmatu sein. Kui hommikul udu selgineb, on murule kaste. Mis see on?

(udu)

6. Sügisel, kui on sageli külmad päevad, tekib jõe kallastele õhuke jää – olge ettevaatlik. Millise perioodi algust jõe elus näitab kallaste ilmumine? Mis see on?

(Külmutamine)

7. Sügisel lendavad linnud soojematesse piirkondadesse. Nad kogunevad rühmadesse. Kuidas neid rühmi nimetatakse? (kari)

Eelvaade:

Koostanud GBDOU nr 23 õpetaja Natalja Jurievna Grigorjeva.

Ettevalmistusrühma joonistustunni kokkuvõte teemal: “Kosmosereis”

Prioriteetne haridusvaldkond “Kunstiline ja esteetiline areng”.

Integratsioon haridusvaldkonnad: "Kognitiivne areng", " Kõne areng", "Sotsiaalne ja kommunikatiivne areng", " Füüsiline areng", "Kunstiline ja esteetiline areng".

Eesmärk: tutvustada lastele ebatavaline tehnoloogia“Skratsimine”, kunstilise ja esteetilise arengu, tunnetuse ja didaktilise mängu kaudu.

Ülesanded

Hariduslik:

Ideede laiendamine kosmosest (Päikesesüsteemi planeedid, meie planeet Maa, esimesed astronaudid); rikastage oma sõnavara.

Hariduslik:

Arendada laste kompositsioonitunnet.

Arendage oskust joonistada ebatavalistel viisidel.

Arendage fantaasiat ja kujutlusvõimet.

Hariduslik:

Kasvatage uhkust oma riigi üle, mis avas tee kosmosesse.

Edendada lastevahelisi partnerlussuhteid.

Varustus ja materjal:

Illustratsioonid kosmose, planeetide Maa, Veenus, Mars jne teemal.

Valmis kriimustuspaberiga lehed (vastavalt laste arvule)

Vardad (pulgad)

Esitlus "Kosmos"

Karbi üllatus

Kolm kirja kangelastelt

Minikaardid planeetidega

Sülearvuti

Flash-meedium

Ekraan ja projektor

Pideva õppetegevuse edenemine.

Sissejuhatav osa.

Koolitaja: Poisid! Täna oleme sees lasteaed saabus ebatavaline teade planeedi Veenuse elanikelt. Nad paluvad meilt abi, sest nende planeedile kukkus meteoriit.

Õpetaja loeb kirja:

Planeet Maa elanikud! Meie planeedile Veenus langes meteoriit. Aidake meil sellest lahti saada, muidu hukkub meie planeet. Päästa meid!

Poisid! Kas soovite Veenuse elanikke aidata?

(laste vastused)

Siis peame teiega kosmosesse minema. Kuidas saab sinna lennata?

(Laste vastused)

Täpselt nii, raketil või kosmoselaeval. Mis on ruum?

(Laste vastused)

Tahan teile näidata esitlust kosmose kohta. (Esitlus "Kosmos")

Vaata, meil on toolidest ehitatud kosmoselaev. Peame sellele nime panema. Mäletate, poisid, esimene inimene, kes lendas raketiga kosmosesse, mis oli raketi nimi?

Lapsed – ida

Kes lendas esimesena kosmosesse?

Lapsed - Juri Gagarin!

Kust tema rakett startis?

Lapsed – Baikonuri kosmodroomilt.

Poisid! Kas olete meie astronaudi üle uhke?

(laste vastused)

Põhiosa.

Kui palju sa tead? Noh, ma soovitan teil reisile minna. Igal kosmoselaeval on kapten. Poisid, kas lubate mul täna olla teie kapten? Valmistume lennuks, me ei saa niimoodi kosmosesse lennata, kleitides ja lühikestes pükstes. Mida me selleks vajame?

Lapsed – skafand.

Muidugi peame skafandri selga panema. (imiteerime skafandri selga panemise liigutusi)

Palun meeskonnaliikmetel võtta oma istmel mugav asend ja kinnitada turvavööd. Meie kosmoselaev Vostok on stardivalmis. (Lapsed lähenevad toolidest ehitatud hoonele. Ruumi teemal on illustratsioonid.)

Alustuseks peame hakkama loendama. Kuidas me loeme?

Lapsed - vastupidises järjekorras 10 kuni 0.

Me lahkusime Maast. Tavaliselt on sellistel hetkedel astronautidel raske. Tugeva raskusjõu tõttu surutakse need õhkutõusmisel istmesse. Nad kogevad ülekoormust. Vaadake akendest välja – kui palju tähti seal on! (video ekraanil). Poisid, mis pall see on? sinine värv meist maha jäänud? See on meie planeet Maa. Kui ebatavaline ta välja näeb. Teeme oma sinisest planeedist foto.

Tähelepanu! Läheneme Merkuurile. See on esimene planeet Päikesest Päikesesüsteem(näitab illustratsioone). See planeet meenutab mägist riiki. Pinnal on palju auke ja lohke. Miks sa arvad?

Lapsed – planeedi kokkupõrkest meteoriitidega.

Merkuuri lähedale lennata on võimatu – see asub Päikesele liiga lähedal. Planeedi pinda uurivad Maalt startinud automaatsed planeetidevahelised jaamad.

Tähelepanu! Järgmine planeet ilmus silmapiirile (näita illustratsiooni.) Mis planeet see on? (laste avaldus). Lähme oma raketist välja avakosmosesse ja lendame planeedile lähemale, et seda uurida (lapsed teesklevad kaaluta olekut, lähenevad tahvlile, millel on planeet Veenus). - Vaata, kui ebatavaline ta on. Teeme suveniiriks planeedi foto. Oh, poisid, vaadake ja siin on kiri (juhike laste tähelepanu kirjale). Mis seal kirjas on?

"See on planeet Veenus - Maa "õde". Tormid ja äikesetormid möllavad siin väga sageli. Seda varjavad süsihappegaasi pilved. Planeet on kaetud pragudega, altpoolt hõõguvad punakuumad kivid. Veenus saab sageli ka meteoriidilööke.

Kes võis teie arvates selle kirja meile jätta? (laste oletus)

Täpselt nii, veenuslased jätsid meile selle kirja! Nad palusid meilt abi! Millist abi peaksime selle planeedi elanikele pakkuma?

(Laste vastused)

Eemaldage õigesti suur meteoriit.

Ja selleks peate lahendama mõistatusi ruumi kohta. Mida rohkem teie ja ma arvan, seda kiiremini mureneb meteoriit väikesteks kildudeks.

Niisiis, kas olete valmis mõistatusi lahendama?

Vilgutades pimedas tohutut saba,

Kihutades tühjuses heledate tähtede vahel,

Ta pole täht, mitte planeet,

Universumi mõistatus...

(Komeet)

Kild planeedilt

Kiirustades kuhugi tähtede vahele.

Ta on lennanud ja lennanud palju aastaid,

Ruum…

(Meteoriit)

Valgustab teed öösel,

Ei lase tähtedel magada.

Las kõik magavad, tal pole aega magada,

Taevas on valgust meie jaoks... (Kuu)

Planeet sinine,

Kallis, kallis.

Ta on sinu oma, ta on minu,

Ja seda nimetatakse...

(Maa)

Rändab üksi

Tuline silm.

Igal pool seda juhtub

Pilk soojendab sind.

(Päike)

Põhjatu ookean, lõputu ookean,

Õhutu, tume ja erakordne,

Selles elavad universumid, tähed ja komeedid,

On ka elamiskõlbulikke, võib-olla planeete.

(Tühik)

Taevas ripub kollane plaat.

Kollane plaat annab kõigile sooja.

(Päike)

Herned on mööda tumedat taeva laiali

Suhkrupurust valmistatud värviline karamell,

Ja alles siis, kui hommik tuleb,

Kogu karamell sulab äkki.

(Tähed)

Mees istub raketis.

Ta lendab julgelt taevasse,

Ja meie juures tema skafandris

Ta vaatab kosmosest.

(astronaut)

Astronaut kontrollib kaablit,

Paneb midagi selga

Need riided annavad

Nii soojust kui hapnikku.

(skafand)

Silma varustamiseks

Ja ole tähtedega sõber,

Et näha Linnuteed

Vaja on võimsat...

(teleskoop)

Poisid! Kui tore sell te olete, vaadake, meteoriit on murenenud ja planeedi Veenuse asukad on taas ohutud! Kas olete rõõmus, et aitasite neid?

(Laste vastused)

Lähme tagasi oma raketi sisse ja jätkame oma teekonda. Saate reisida läbi kosmose väga pikka aega. Siin on palju huvitavat ja ebatavalist. Kui näete aknast rohelist planeeti, on see Uraan, punane planeet, Marss; Saturni ümber on kindlasti rõngad; need koosnevad jääst ja kividest, mis pöörlevad kiiresti ümber planeedi. Väikseim ja kergeim planeet on Pluuto. Ärge unustage pildistada.

Poisid, astronaudid veedavad palju aegaveedetud kosmoses kaaluta olekus. Koduplaneedile naastes peavad nad kosmoselaevas kulutatud jõu taastamiseks tegema palju füüsilist koormust. Teeme mõned harjutused teie jõu taastamiseks.

Ainult meie füüsiline seanss on ebatavaline, kuid kosmiline. Veenuse elanikud saatsid selle meile.

Füüsika minut “Kosmiline”. (Video slaid muusikaga.)

Reisil olles tegi igaüks meist palju pilte ja fotosid. Nüüd vaatame, mis meil on.

Didaktiline mäng "Kosmos".

Lapsed fotodelt (planeedid, tähed, kosmoselaevad jne) luua huvitavaid süžeekombinatsioone ja panna kokku ühtne kosmiline pilt.

Hästi tehtud poisid. Ja nüüd soovitan teil joonistada planeedid, mida kosmoses nägime. Aga meie linad on mustad, kuidas need välja näevad?

Lapsed – kosmosesse.

Aga kuidas me hakkame mustale paberilehele joonistama? Meil ​​pole värve ja pliiats ei joonista mustale, vaid meil on ainult pulgad (lapsed järeldavad, et nad joonistavad pulkadega, kriimustades paberit). must taust)

Meie joonistamise usutavamaks muutmiseks tutvustab õpetaja lastele huvitavat, ebatavalist joonistustehnikat, mida nimetatakse “kriimustuseks”. Huvitav? Tahad proovida?

Õpetaja näitab selle tehnika abil joonistamistehnikaid. Eelnevalt ettevalmistatud lehtedel. Lapsed joonistavad pulkade abil. Lõpus analüüsib õpetaja tööd ja arutleb, millised planeedid nad said.

Peegeldus.

Saime imelised pildid. Poisid, vaadake, milline kast seal on (juhin laste tähelepanu kastile kosmoseteemalistel joonistel). Vaatame (lapsed avavad ja leiavad kirja). Poisid, loeme, mis seal kirjas on.

"Tere kutid. Meie, kosmonautide salk, vaatasime teie teekonda, kus nägite palju huvitavat. Tahame teid kostitada kosmilise maiuspalaga, kuid selleks peate vastama mõnele küsimusele:

Kus sa täna olid?

Mida kasutasite oma kosmosereisidel?

Milline planeet meenutab mägist riiki? (Elavhõbe)

Mis on planeedi nimi, mida nimetatakse Maa õeks? (Veenus)

Mida ja millega sa täna joonistasid?

Mis on tehnika nimi, mida te täna kasutasite? (restikoda)

Mis sulle täna kõige rohkem meeldis?”

Lapsed vastavad küsimustele, misjärel annab õpetaja neile astronautidelt maiuse.

(Küpsised on pakitud läikivasse pakendisse)

Lapsed vaatavad muusika saatel galaktikat.

Eelvaade:

Vanema rühma kognitiivse arengu tunni kokkuvõte teemal “Lumi”.

Eesmärk: Aidata lastel tuvastada lumeseisundi sõltuvust õhutemperatuurist.

Ülesanded:

Hariduslik:

Õpetada diskrimineeriva vaatluse meetodeid.

Õpetage lapsi analüüsima (mäng "Hea - halb")

Hariduslik:

Kinnitage teadmisi tahkete ja vedelate esemete omaduste kohta, kasutades väikeste inimeste meetodit (TRIZ)

Arendada laste loomingulist kujutlusvõimet.

Aktiveerige laste kõne.

Arendage kuulmistaju.

Hariduslik:

Positiivse emotsionaalse tausta loomine.

Äratada ja säilitada huvi katsetamise vastu.

Materjal ja varustus:

Purk lund, väikeste inimeste kujukesed flanelograafi jaoks, medalid väikeste inimeste kujukestega igale lapsele, joonistused - lumehelveste visandid.

Eeltöö.

Vaatlused jalutuskäikudel, katsete läbiviimine.

Pideva õppetegevuse edenemine.

Sissejuhatav osa.

Koolitaja: Poisid, arvake ära mõistatus:

Tal on kogu aeg kiire

Ta ei saa asjata minna

Ta läheb ja värvib selle valgeks

Kõik, mida ta teel näeb.

Mis see on?

Lapsed: Lumi.

Kasvataja: See on õige, lumi on. Täna räägime lumest.

Põhiosa.

Pidagem meeles, mida sa temast tead.

(laste vastused)

Kasvataja: kuidas saab lume kohta ilusasti öelda, milline see on?

Lapsed: Valge, kohev, läikiv!

Koolitaja: Millist lund juhtub kuiva ilmaga?

(laste vastused)

Kasvataja: Korralikult kuiv. Kas kuivast lumest on võimalik lumepalle teha?

Lapsed: ei.

Koolitaja: Millal on lumi märg?

Lapsed: Märja ilmaga ja sulaga.

Koolitaja: Kas lumi on teie arvates vedel või tahke? (näidatud flanelgraafil)

Milliseid lumesadusid teate?

Lumegraanulid on väga peen kuiv lumi, lumehelbed.

Millise õhutemperatuuriga peab olema lund?

(õpetaja ja lapsed vaatavad termomeetri mudelit)

Poisid, arvake ära mõistatus:

Tähed langevad taevast,

Nad heidavad põldudele pikali,

Las ta peitub nende alla

Must maa.

Palju, palju tähti

Õhuke nagu klaas!

Tähed on külmad,

Ja maa on soe. (Lumehelbed)

Koolitaja: Vaatame, milliseid lumehelbeid seal on. Igaüks neist on omal moel ilus. Kõigil lumehelvestel on kuus otsa, nägu, nad näevad välja nagu tähed.

(lapsed vaatavad lumehelbe joonistust)

Kehalise kasvatuse minut:

Taevast langevad lumehelbed,

Nagu muinasjutupildis.

Püüame nad kätega kinni

Ja me näitame emale kodus.

(Tõstke käed pea kohale ja tehke haaravaid liigutusi, justkui püüdes lumehelbeid.)

Ja ümberringi on lumehanged,

Teed olid lume all.

(venitamine - käed külgedele)

Ärge jääge põllule nii, et

Tõstke jalad kõrgemale.

(paigal kõndimine, põlved kõrgele tõstetud)

Põllul hüppab rebane,

Nagu pehme punane pall. (hüppab paigale)

Noh, lähme, lähme (paigal kõndides)

Ja me tuleme oma majja. (kükitama)

Lapsed kuulavad loogikaülesannet:

Ühel päeval imetles poiss Tolja teel lasteaeda lumehelbeid pikka aega. Ta otsustas lastele ja õpetajale heameelt teha, püüdes oma labakindale lumehelbeid ja tuues need rühma. Kuid lumehelveste asemel olid labakindal veepiisad. Kus on lumehelbed?

(Laste vastused)

Poisid, vaadake meie lund purgis - ka see sulab, ainult aeglasemalt kui üks lumehelves. Ja kui see kõik sulab, mis saab meie naljakatest väikestest meestest?

Nad lasevad käed alla, panevad vööle ja muutuvad sinisteks meesteks, sest meil on purgis vesi. Joonistame nüüd purgi lund.

(Lastel on medaljonid)

Kõigepealt teeme ringi - klaaspurk on kõva, lumi sees kõva, hoiame kätest kõvasti kinni, aga nüüd tõime purgi gruppi. Siin on soe, lumi sulab ja vett jääb purki (lapsed pööravad medaljone ümber - neil on “vedelate” inimeste kujutised).

Kasvataja: Kujutage nüüd ette, et viisime purgi välja külma kätte. Mis saab veega? See muutub jääks. (Lapsed pööravad medaljone ümber – jällegi on kõigil "solid mehed" peal)

Milline jää?

Lapsed: külm, läbipaistev jne.

Koolitaja: Kust veel jääd saada, kui väljas on soe?

(laste vastused)

Kasvataja: Täpselt nii, külmikus, sügavkülmas.

Peegeldus.

Hästi tehtud poisid! Kõik vastasid küsimustele õigesti, kuulake veel mõnda mõistatust:

Millised imelised tähed

Mantlil ja sallil?

Kõik läbi, välja lõigatud,

Ja kui võtad, on vesi käes. (Lumehelbed)

Mitte klaas ega kristall,

Ja see särab nagu teras,

Sa võtad selle soojalt koju.

See muutub kohe veeks,

Külm tuleb temast,

Noh, see on muidugi……..(jää)

Metsaväli tee peal

Tähed langesid taevast.

Ma kogusin need kokku, poisid.

Terve päev suure labidaga. (Lumisadu)

Ta lendab valges karjas

Ja sätendab lennult.

Ta sulab nagu külm täht

Peopesal ja suus…….(Lumi)

Mäng "Hea - halb".

Koolitaja: Poisid! Mis teile täna kõige rohkem meeldis ja miks?

(Laste vastused).

Eelvaade:

Artikli koostas GBDOU nr 23 õpetaja Natalja Jurjevna Grigorjeva.

"Vanemlik armastus kui lapsevanemaks olemise alus."

Vanemad on lapse esimene sotsiaalne arengukeskkond, mis tagab peaaegu kõigi tema vajaduste rahuldamise, sealhulgas armastuse ja kiindumuse, turvalisuse ja kaitse.

Inimese vajadus vanemliku armastuse järele on üks võimsamaid ja püsivamaid. Igas vanuses laps vajab seda, see annab talle turvatunde, hoiab emotsionaalse ja meelemaailma soodsat seisundit, õpetab armastust, moraalset käitumist ja toimib üldiselt allikana. elukogemus, vajalik kasvavale lapsele kui potentsiaalsele vanemale. Armastuse puudumine elu esimestel aastatel tähendab ju inimese emotsionaalset alaarengut.

Isiksust, vanemliku armastuse puudumise tagajärjel, iseloomustab sisemise tühjuse tunne. Erivajadus, mille eest hoolitseda, muudab inimese sõltuvaks, tekitades temas kontakti ja intiimsuse iha. Sellised inimesed on isiklikult ebaküpsed. Nende suhted teistega on tingitud sisemiste ressursside puudumisest.

Vanem tunneb reeglina vajadust lapsele armastust “kinkida”, püüab olla talle toeks ning tunnetab enda tähtsust ja sisemist jõudu. Vanemlikust armastusest ilma jäänud inimene kannatab ise ja koos temaga ka ümbritsevad. Just sel põhjusel peaks vanemlik käitumine olema suunatud kindlustunde tekitamisele, et teda armastatakse.

Vanemlikku armastust võib kujutada loovusena, see on individuaalne. Keegi ei oska ennustada, milliseks kujuneb konkreetse vanema armastus, see on nii keeruline, muutlik ja vastuoluline. Selles pole absoluutset normi, nagu pole ka normi – armastavate vanemate ideaal.

Vanemlikul armastusel, nagu igal dünaamilisel protsessil, on arenemisvõime, mis hõlmab kolme sõltumatu protsess: kujunemine, kujunemine, teisenemine.

Tekkimine on vanemliku armastuse küpsemine ja kasvamine, üleminek ühest seisundist teise.

Tekkimine on vanemliku armastuse kujundamine, kujundamine ja parandamine, uute füüsiliste ja sotsiaal-psühholoogiliste moodustiste teke.

Transformatsioon on eneseareng, vanemliku armastuse põhisuuna muutmine, loovuse ja improvisatsiooni akt.

Vanemlikul armastusel ja selle dünaamikal on oma objektiivne ilming. See tähendab tellimist, mis tahes omaduste ja omaduste olemasolu tuvastamist.

Üks neist ilmingutest on vanemliku armastuse jõud. On seisukoht, et vanemliku armastuse tugevus on võrdeline järglase abitusega. Mida keerulisem on beebi organisatsioon, seda pikem on järglase sõltuvuse periood vanematest ja seda suurem on vanemate vajadus last hooldada ja toita - see on otsene tõend vanemliku armastuse kohta; seda olulisem on järglane. , seda tugevam peaks olema vanemate armastus oma laste vastu.

Seega sisaldab vanemlik armastus inimese jaoks teatud tähendust.


Käe peenmotoorika, arendab iseseisvat mõtlemist, kiiret taipu

Demonstratsiooni materjal, varustus: kalendrid, rõngad, kuulutus.

Jaotusmaterjal: vihikud, numbrikomplektid, pliiatsid.

Eeltöö: lugedes muinasjuttu "Üheaastane vanamees".

Keerulise tunni edenemine vanemas rühmas

Koolitaja: Lapsed, arvake ära mõistatus:

Sild venis

Seitse miili,

Ja silla lõpus

Kuldne miil.

Mis sild see imeline on? Lahendame koos teiega mõistatuse (nädalapäevad on looduskalendrist välja toodud järjekorras). Seitse miili - see on pikk seitse päeva; sild ühendab kõik seitse päeva, moodustades nädala. Verst on iidne kauguse mõõt. IN kaasaegne süsteem meetmed - peaaegu kilomeeter. Lapsed, miks on teie arvates silla otsas "kuldne täht"? (Laste vastused).

Nüüd loen teile luuletust “Kalender”:

Esmaspäevast reedeni

Aeg venib kaua:

Tööpäeviti kodust

Ema lahkub hommikul.

- kullake,

Ema tööle

Argipäeviti ta jalutamas ei käi.

- Neid igapäevaseid asju on palju:

Üks kord - kaks kolm - neli - viis!

Masha tahab üle värvida

Iga leht

Punases.

Kas elu pole hea?

Mis siis, kui ema pole kodus?

Koolitaja: Lapsed, miks teie arvates tahab Maša kalendris iga lehe punaseks värvida? (Laste vastused).

- Kuidas nimetatakse puhkepäevi? Mis järjekorras need on?

- Lapsed, täna tuli meile nädal aega külla, aga häda on selles, et selle päevad on läinud käest ja ei saa nagu kordagi. Aidake neid palun.

(Töö vihikus: numbrid 1-7 kirjutatakse hajusalt. Lastel palutakse nädalas rivistada, hääldades seerianumbrid, ühendades nooltega).

- Kui tark ja tark sa oled! Lihtsalt "seitse hoopi otsmikul"! Nüüd ma ütlen teile, miks ma seda ütlesin. "Iidsete inimeste meelest on inimese kõrge ja lai laup märk tema intelligentsusest. Kaua aega tagasi nimetati üht pikkuse mõõdikut ulatuseks. See on täiskasvanu pöidla ja nimetissõrme vaheline kaugus. Keskmine siruulatus on 18 cm ja vastab tavalise inimese otsmiku laiusele. Inimesed pidasid numbrit 7 maagiliseks, nii et sellega seostati kõike, mis tekitas üllatust ja imetlust. "Ta on geenius" - nad räägivad austusega kellestki, kes on väga tark, tark mees." - Ja nüüd ma kutsun teid hämmastav reis. Me reisime erilisel viisil - silmad nädalapäevadel.

Terve nädal korras

Silmad teevad harjutusi.

Kui nad esmaspäeval ärkavad,

Silmad naeratavad päikesele,

Vaata alla murule

Ja tagasi kõrgustesse.

Teisipäeval on silmade tunnid,

Nad vaatavad siia ja sinna,

Nad lähevad vasakule. Nad lähevad paremale

Nad ei väsi kunagi.

Kolmapäeval mängime pimeda mehe buff'i,

Sulgege silmad tihedalt

Teeme silmad lahti.

Suleme silmad ja avame

Seega jätkame mängu.

Neljapäeviti vaatame kaugusesse

Selleks pole aega,

Mis on lähedal ja mis on kaugel

Sa peaksid oma silmi vaatama.

Reedel me ei haigutanud

Silmad jooksid ringi

Peatus ja uuesti

Jookse teises suunas.

Kuigi laupäev on vaba päev,

Me ei ole teiega laisad

Otsime nurki,

Et õpilased liiguksid.

Pühapäeval läheme magama

Ja siis läheme jalutama

Et oma silmi kõvaks teha,

Vajadus õhku hingata

Ei mingit võimlemist, sõbrad,

Meie silmad ei saa elada.

Koolitaja: Meie silmad on puhanud, rännanud, nüüd mängime nädalaga. (Igal lapsel on kaart numbriga 1-7). Õpetaja märguande “Nädal” peale rivistuvad lapsed nädalapäevade järjekorranumbri järgi.

- Lapsed, vaadake, mis paberitükk see meie tahvlil ripub? Tuleme ja vaatame lähemalt. See on reklaam. Nüüd ma loen selle teile ette:

Neljapäeval oli ajalehes kuulutus:

"Tähelepanu, lapsed!

Tähelepanu, lapsed!

Koer on kadunud

Hüüdnimega Barbos.

Valvekoer sabast

Ja see kasvas mu ninani.

Ta elas jaama lähedal

Mööda Novaja tänavat,

Korteris 14

Ivanova juures.

Leidjale antakse

Palju auhindu:

Kommid, koogid

Ja šokolaad.

Ivanova ei maga

Neljas päev

Ja kakssada poissi

Nad ei maga minutitki

Ja kolmsada tüdrukut

Nad tahavad tasu:

Maiustused, koogid ja

Aga nüüd on see viies

Päev on kätte jõudnud

Poisid on väsinud

Tüdrukud on väsinud

Leina armuke

Riputasin nina alla

Järsku esmaspäeval

Barbos ilmus

Ta leidis korteri

Novaja tänava ääres

Ja rõõmsalt käsi

Lakkus Ivanova.

Ja palub tagasi tulla

Maiustused, koogid ja šokolaad!

- Mitu päeva lapsed Barbost otsisid?

- Mis nädalapäeval Barbos leiti?

Koolitaja: Lapsed, nädalapäevad on meile mõistatusi ette valmistanud. Proovime neid lahendada.

  • Kuidas saate loetleda kolm nädalapäeva ilma neid nimetamata? (eile Täna homme).
  • Kas kaks päeva järjest võib vihma sadada? (ei, päeva lahutab öö ja hommik).
  • Laupäeval istutas mu isa kaks puud ja pühapäeval veel kaks. Mitu puud su isa nädalavahetusel istutas? (lapsed näitavad vastust numbritega).
  • Kui täna on kolmapäev, siis mis nädalapäev on homme, ülehomme?

Räägime nüüd koos keeleväänajat. Täna kolm. Kolm eile. Üleeile veel kolm.

Siin on lõbus mäng "Täna, homme ja eile".

(Paigutatakse kolm rõngast, mis näitavad "eile, täna, homme." Luuletatakse luuletusi. Lapsed jooksevad selle rõnga juurde, mis vastab mainitud ajakontseptsioonile).

Eile olin emaga pargis,

Käisin poes leiva järgi,

Ja ma mängisin isaga malet

Joonistasin õega maja.

Täna läheme loomaaeda

Laulame Natašaga laulu,

Teeme lumest naise,

Me sideme kassi käpa.

Pääsukesed on kadunud

Ja eile koit

Kõik vankrid lendasid

Jah, nagu nad vilkusid

Seal koidu kohal.

Homme läheme lasteaeda,

Toome oravale mõned pähklid,

Me jalutame koeraga,

Lähme vanaemaga kohtuma.

Maailmas juhtub imesid -

Kohtasin täna pärastlõunal koera!

Ilus! Tohutu!

Täiesti, täiesti kodutu!

Homme! Homme! - mitte täna

Nii räägivad laiskjad.

Ma alustan oma õppetundi homme.

Ma ei taha homme laisk olla!

Homme peame kõvasti tööd tegema!

"Ärge lükake homsesse seda, mida saate täna teha" - See on nõuanne saada üle laiskusest, vastumeelsusest midagi ette võtta ja teha tööd kohe. Kas tüdruk Nataša mõistis õigesti väljendit "ära lükka homseni, mida saate täna teha"?

Saadaval meie korteris

Tüdruk Nataša

Ema on oma kastis

Tõi maiustusi

Ja ta ütles karmilt:

"Söö nüüd natuke,

Ülejäänud homme

Pange see kappi."

Ja Nataša istus maha,

Sõin kõik kommid ära

Sõi ja naeris:

"Ema, ära nuhelda mind,

Ma ei ole unustanud

Kas mäletate, et õpetasite:

Mitte kunagi homseks

Ärge jätke asju tegemata."

(Laste argumenteeritud vastused).

Koolitaja: Lapsed, kas teil on täitmata, edasi lükatud ülesandeid? Siis soovitan teil alustatud töö lõpetada. Lõppude lõpuks (lapsed kordavad ütlust) "ära lükka homsesse seda, mida saate täna teha."

Abstraktne keeruline õppetund vanemas rühmas, mille koostas L. Prohhorovitš