Sõprusreeglid algkoolile 2. Kokkuvõte õppetunnist "Sõprusreeglid" ettevalmistusrühma lastele

Tunnitund teemal: "Sõprusreeglid"

Klassitund põhikoolis sõprusest: 2., 3. ja 4. klassile.
EESMÄRK: tutvustada õpilastele sõpruse mõistet, millised on tõelised sõbrad, kui tähtis on sõprus

Õpetaja:

Te olete samas klassis. Kuidas peaksid klassikaaslased üksteisega suhestuma?

Sõprus ja vastastikune abi on teile kõigile ja kõigile inimestele väga vajalikud. Seda kinnitavad erinevate riikide rahvaste leiutatud vanasõnad:

1. "Ära ole sada ..." - vene keel.

2. “Sõprus on tugevam kui kivimüürid” - valgevene keel.

3. "Sõprus on väärtuslikum kui kuld" - ukraina keel.

4. "Otsi sõpra, aga leiad, hoolitse" - prantsuse keel.

5. “Loe vanust sõprade, mitte aastate järgi” - inglise keel.

Mõnda vanasõna saab analüüsida.

Õpetaja:

Nüüd loen teile väikseid lugusid, mis juhtusid sinusuguste meestega. Olge valmis küsimustele vastama.

1. "Seente jaoks" V. A. Sukhomlinsky

Mis lugu?

Ja kui Alyonkal poleks seeni, kas Fedya jagaks temaga seeni?

Kas saate kutte sõpradeks nimetada? Miks?

See tähendab, et sõbrad peaksid alati ... üksteist. (Aitama)

2. "Maikelluke akna ees" V. A. Sukhomlinsky

Kellest see lugu räägib?

Kas poiste suhet võib nimetada sõpruseks? Miks?

Tähendab, sõbrad peaksid ... üksteise kohta. (Ole tubli)

Kuidas tunneb end ilma sõpradeta inimene?

Mida teha, et seda ei juhtuks? (Ärge tülitsege pisiasjade pärast, andke järele, jagage, aidake jne.)

Õpetaja:

Milline peaks teie arvates olema "tõeline sõber"?

Mäng "Olulised omadused"

Õpetaja loetleb isiksuseomadused ja lapsed valivad puuvillast need, mis sobivad nende arvates sõbrale.

Lahke, kuri, loll, tark, lohakas, puhas, tõetruu, kaval, ebaviisakas, viisakas, uudishimulik, uudishimulik, leidlik, vinguv, rõõmsameelne, ahne, helde, nutikas, tasakaalukas, lojaalne ...

Järeldus on, et kõik tahavad heade poistega sõbrad olla. Ja selleks pead sa ise hea olema. Võite meenutada "kuldset" käitumisreeglit: "Tehke inimesega nii, nagu soovite, et teiega käitutaks."

Õpetaja:

Räägime poiste ja tüdrukute sõprusest. Kas nende vahel on võimalik tõeline sõprus?

Sõbrad võivad olla kõik, sõltumata soost, rahvusest, vanusest, jõukusest.

Saate kuulata või laulda M. Tanichi laulu "Kui sa sõbraga väljas käisid".

Poiste ühendamiseks võite mängida ringis seistes:

1. "Hellitavate nimede ümmargune tants"(päripäeva ja vastupidises järjekorras helistage oma naabrile hellitavalt, näiteks mitte Ira, vaid Ira).

2. "Ütle naabrile kompliment",

Soovitav on korraldada ühine eesmärk, kus oodatakse vastastikust abi:

Näiteks järjehoidjate tegemine kooli raamatukogu, kaunistused eelseisvaks puhkuseks,

Klassiruumi koristamine ja mööbli parandamine,

Seemnete istutamine jne.

Tulemus:

Kas teile meeldis töö tulemus?

Kuidas see teie jaoks toimis?

Proovime teha kõike ja alati koos. Ja selleks peate tõesti saama tõelisteks sõpradeks, nagu laul ütleb: " Tõeline sõber».

Elena Gorina
Kokkuvõte hariva mängu olukorrast: "Sõprusreeglid"

Hariduse integreerimine valdkondades: suhtlus- ja isiklik areng; kognitiivne ja kõne areng.

Sihtmärk: vorm positiivne sõbralik suhted lastekollektiivis.

Ülesanded:

1. Üldistada laste teadmisi sõprus.

2. Kasvatada heatahtlikku suhtumist inimestesse, julgustada lapsi häid tegusid tegema.

3. Arendada häid tundeid, emotsionaalset reageerimisvõimet, meeleolude eristamise oskust.

4. Tutvustage lastele saladusi (reeglid) sõbralikud suhted.

Tunni käik:

Tund toimub rühmaruumis, lapsed istuvad söögitoolidel.

Kasvataja: Poisid, vaadake aknast välja ... Mis ilm on aknast väljas? (Päikeseline, mõnus, soe jne)

Kasvataja: Ütleme tere päikesele, taevale ja üksteisele?

Sõrmede võimlemine:

Tere, päike on kuldne! (ühendage iga silbi jaoks

Tere, taevas on sinine! mõlema käe sõrmed vaheldumisi

Tere, tasuta tuul! koos)

Tere väike tammepuu!

Me elame samal maal-

Tervitan teid kõiki!

Kasvataja: Nii toredal päeval tahan lihtsalt rõõmustamiseks lugeda naljakat luuletust! Poisid, kas soovite end rõõmustada? (vastused)

Kasvataja: Kuula tähelepanelikult.

Tuul on päikesega sõber,

Ja kaste on koos rohuga.

Lill on liblikaga sõber,

Oleme teiega sõbrad.

Kõik koos sõpradega pooleks

Meil on hea meel jagada!

Tüli ainult sõpradega

Mitte kunagi!

(Juri Entin)

Kasvataja: Poisid, mida see luuletus ütleb? (vastused)

Kasvataja: Kas olete kunagi sõbrale appi tulnud? (vastused)

Kasvataja: Kuidas sa oma sõpru aitad? ( vastused: aitab salli lahti siduda, tõmblukuga kokku panna, mänguasja parandada jne)

Kasvataja: Ja kellega saate olge sõbrad? (vastused: kellegagi, kes sulle meeldib. Kellegagi, kes teiega jagab. Kellegagi, kes sind ei solva jne)

Kasvataja: Mis sa arvad, kas on võimalik elada ilma sõpradeta ( vastused: igav ilma sõpradeta, pole huvitav. Pole kellegagi rääkida ja kellega mängida jne)

Kasvataja: Mida saavad sõbrad koos teha? ( vastused: mängida, töötada, õppida, lõõgastuda, naerda, nalja teha, rääkida, vaikida jne)

Kasvataja: Poisid, kas teate, mis sellel sõnal on « sõprus» on sõnu - sugulased. Nimetagem sarnaseid sõnu. ( vastused: sõber, kallis, olge sõbrad, sõbralik, sõbrad, saada sõpru, sõbralik jne.... e)

Muusikakastis on kuulda mõningat sahinat.

Kasvataja: Oh poisid, mis see on? Vaatame?

Karbist väljuvad koomiksitegelased "Kass Leopold": hiired Valged ja hallid.

Kasvataja: Poisid, kes meile külla tulid? (Vastused)... Ütleme talle tere.

Kasvataja: Huvitav, miks väikesed hiired meie juurde tulid? Küsime neilt?

Valge ja hall: Poisid, me tahame olla lahked ja sõbralik aga me ei tea, kuidas seda teha. Me tõesti tahame Kass Leopoldiga rahu sõlmida. Poisid, kuidas meil läheb (vastused: vabandage oma käitumise pärast)

Kasvataja: Poisid koos elama sa pead teadma sõpruse reeglid... Lähme lähme otsima sõpruse reegleid? (vastused)

Kasvataja: Esiteks reegel"Varjatud" laulus. Uurime, kust see algab sõprus.

Kuulamine….

Kõlab laulu helisalvestis « Sõprus algab naeratusega» .

Kasvataja: Kust see siis algab sõprus? (Lapsed: Naeratusega)

Kasvataja: Miks sa arvad, et nad ütlevad? sõprus algab naeratusega? Õige! Lahke avatud naeratus köidab alati inimeste südameid. Naeratav inimene on sõbralik. Nii lihtsalt lahendasime teiega esimese saladuse. sõprus: "Naerata sagedamini - ja sul on palju sõpru"... Vaadakem naabrile silma ja naeratame kõige sõbralikumalt ja sõbralikumalt.

Kehaline kasvatus.

Tõuse koos meiega kiiresti ringis üles

Tundke rõõmu ja soojust

Ja kui hea on sõpradega!

Kõik lapsed kogunesid ringi

Sina oled mu sõber ja mina olen su sõber.

Plaksutame käsi

Sõbralikult, rohkem lõbu.

Meie jalad koputasid

Sõbralik ja tugevam.

Need lõid mu põlvi

Vaigista, vaiki, vaiki.

Meie käepidemed tõusevad üles

Kõrgemale, kõrgemale, kõrgemale.

Vasak, pööra paremale

Hoidke käsi kokku

Ja naeratage üksteisele.

Kasvataja: Poisid, mis te arvate, millise inimese kohta võite heatahtliku inimese kohta öelda? Kuidas saavad teised teada, et olete inimene, kes soovib head? Sõna "Heatahtlikkus" koosneb kahest osast "hea" ja "tahan"... See tähendab heatahtlikku inimest - seda, kes soovib teile head.

Kasvataja: Ja nüüd sõbrad, ma tahan teada, kas teil on tugev sõprus?

Mäng "Ämblikuvõrgud"... Harjutus "Heade sõnade võrk"... mul on "Glomerulus sõprus» mille ma annan Seryozhale. Ta kerib niidi vaba otsa kaks korda ümber peopesa ja veeretab palli liikumise saatel ühe tüübi, näiteks Denise poole head soovid või kompliment. See, kes võtab palli vastu, keerutab niidi ümber oma peopesa ja heade sõnadega annab palli teisele lapsele jne.

Kasvataja: Ja jälle tuli pall minu juurde tagasi. Niit ei purunenud, see koosneb paljudest õhukestest niitidest, mis on omavahel läbi põimunud ja muutuvad tugevaks ja tugevaks. Nii on ka USA: lõng sidus meid ja meie sõprus on tugevamaks muutunud... Vaadake nüüd, milline heade sõnade võrk meil on. Milline on teie tuju praegu? Kas see on muutunud? Millisel viisil ja miks? ( vastused: Meeleolu muutus rõõmsaks, rõõmsaks, sest kuulata oli mõnus lahked sõnad.)

Kasvataja: Kas teie jaoks oli meeldiv selliseid sõnu oma sõpradele öelda? (vastused: Jah, ja meil oli meeldiv sõpradele häid sõnu öelda.)

Nii et lapsed, lahke olemine on teine sõpruse reegel.

Poisid, sõpru pole lihtne leida ja kui teil on see juba olemas, peate neid hellitama. Lõppude lõpuks aitab sõber igast hädast välja, aitab alati. Ja koos lõbutseda on huvitavam. Tõeline sõber aitab teid alati rõõmustada. Umbes sõprus, nagu te juba teate, on leiutatud palju luuletusi ja laule. Kuulake veel ühte.

Võib olla palju ilusaid sõnu

Räägi sõpradest!

Lapsed pole kunagi seda väärt

Sõbra solvamiseks.

Sest sõpru pole

Elada on väga raske.

Ütleme koos:

SÕBRALINE VAJAB KALLIST! See on kolmas sõpruse reegel.

Kasvataja: Kas soovite teha embleemi sõprus? Mis pilti me teie arvates meie logo aluseks võtame? (vastused: pakkuda päikest, lille, puud)... Arutelu käigus valivad lapsed embleemi aluseks päikese.

Kasvataja: Joonistame peopesadega. Igaüks valib oma lemmikvärvi ja joonistab päikesekiiri.

(Kõlab rahulik muusika, lapsed joonistavad).

Kasvataja: Mis meeleoluga me päikest joonistame? Sõprus? (vastused)

Kui lapsed joonistavad, osaleb õpetaja lastega dialoogis.

Kasvataja: Vaata, milline imeline päike meil oli ... Milline on tema tuju? (vastused)

Kasvataja: Poisid, meenutagem, mida õppisime täna sõpruse reegleid? (vastused).

Kasvataja: Kallid hiired, valged ja hallid, nüüd teate sõpruse reeglid, Loodan, et saate kõigest aru ja te ei tülitse enam kunagi kassi Leopoldiga.

Valge ja hall: Aitäh poisid, nüüd on meile kõik selge. Sa aitasid meid palju, nüüd ei hakka me kass Leopoldiga kunagi tüli norima. Ja nüüd peame kiiresti jooksma sõbrunege kassi Leopoldiga... Hüvasti, poisid!

Arvutiteaduse ja IKT õpetaja

GBOU SOSH nr 1207

Plink E.N.

Tunnitund teemal:

"Sõpruse kuldsed reeglid"

Arvutiteaduse õpetaja: Plink E.N.

GBOU SOSH nr 1207

Õppetunni eesmärgid:

Reeglite väljatöötamine, mille rakendamine õpetaks kõiki lapsi ühtseks, üksteist usaldama, ennastsalgavalt aitama kõiges;

- moodustamine moraalsed väärtused: armastus ja lugupidamine ligimese vastu, isiklik vastutustunne sõprade ees.

Õppetunni eesmärgid:

Mõista sõna "sõprus" tähendust;

Kasvatada suhtlemisoskust ja sõpru;

Suunake õpilasi uuritava materjali olemusest aru saama;

Õpetada koostööd tegema, üksteist aitama.

Looge üksteisega lugupidavad ja sõbralikud suhted.

Tegevused: vestlus, töö esitlusmaterjali, videomaterjaliga, loominguline tööõpilased.

Põhiterminid ja mõisted:"Sõprus", "Austus", "Vastastikune abi" Tehniline varustus: interaktiivne tahvel, projektor, kõlarid. Varustus: lilled - karikakrad, vihikud - memod.

Tundide ajal

1. Õpilaste tegevuse korraldamine.2. Tutvumine tunni sisuga, põhimõistetega.

3. Sõpruse reeglite tuletamine. (Tunni teema arutamine õpilastega: vestlus, sõpruse reeglite kogumi väljatöötamine.)

Vestlus õpilastega:

Õpetaja: Tänapäeval muutuvad laste seas üha sagedamini pahatahtlikkus, viha ja agressiivsus. Sellel on palju põhjuseid: multifilmid Simpsonite kohta, arvutimängud - tulistamismängud, vägivaldsete videote näitamine teleris ja Internetis, halb suhtumine perekonna inimestesse.

Meie õppetunni eesmärk:

Töötage välja reeglid, mille rakendamine õpetaks kõiki poisse ühtseks, üksteist usaldama, ennastsalgavalt aitama kõiges.

Õpetaja: Poisid, mäletate, mida kass Leopold alati nõuab?

Jünger: Kass Leopold ütles: "Poisid, elame koos!"

Õpetaja: Õige! Mis on sõprus?

Õpilane: ma arvan, et sõprus on lähisuhe, mis põhineb vastastikusel usaldusel ja kiindumusel.

Õpilane: sõprus- see on siis, kui sõbrad abistavad üksteist rasketel aegadel.

Õpetaja: Soovitan kaaluda sõprust selliste mõistete hulgas nagu "usaldus", "heatahtlikkus", "nõusolek", "austus" ja "isetu abi üksteisele".

Me kõik tuleme lapsepõlvest. Muljeid ja teadmisi, inimesele vajalik sest elu annab rahvakunst: muinasjutud, laulud, mõistatused, vanasõnad ja ütlused.

Meenutagem muinasjuttu "Jänes ja vares", mis kõlab järgmiselt: hukku ise ja aita kaaslast välja!

Ja pidage meeles lugu: "Puidust rattad", see aitab sellest aru saada iga inimene on teos tuntud.

Kassipoeg nimega "Woof" ütleb: " Nagu sõpradele kohane, jagame kõik pooleks: pisara, vihma ja vorsti ... "

Muinasjuttude maailm on väga rikas. Ka teiste rahvaste lood õpetavad olema sõbrad, tegema koostööd, austama üksteist, aitama rasketel aegadel.

Milliseid muinasjutte ja multikaid te teate, millel on sõprus?

Õpilane: Bremeni linna muusikute muinasjutu ja Mowgli muinasjutu kangelased on näited jäljendamatust sõprusest.

Õpilane: Head õpetab muinasjutt "Karupoeg Puhh ja tema sõbrad".

Õpilane: Sõprust õpetab "Lill - seitsmelill", kui tüdruk Zhenya kasutas poisi Vitya ravimiseks viimast kroonlehte.

Meenutades kõiki lugusid sõprusest ja vastastikusest lugupidamisest ja vastastikusest abistamisest, toome välja "Sõpruse kuldreeglid".

Ja kummel aitab meid selles, kus rahvatarkus on ümbritsetud iga kroonlehega. Vaata, siin on vanasõnu, mis sisaldavad mõisteid "sõprus", "vastastikune abi" ja "austus".

Õpilased räägivad, õpetaja kirjutab ekraanile reeglid:

Sõpruse kuldsed reeglid:

    Näita austust inimeste vastu.

    Proovige teist inimest mõista.

    Abi rasketel aegadel.

    Ole sõbralik.

Õpetaja:

Poisid, kõik need reeglid on meie kõigi jaoks väga olulised:

    Aita oma sõpra! Kui teate, kuidas midagi teha, õpetage ka teda; kui sõber on hädas, aita teda nii palju kui saad.

    Jagage oma sõpradega: kui teil on huvitavaid mänguasju, raamatuid, õpikuid, jagage teiste meestega, nendega, kellel neid pole. Mängige ja töötage koos sõpradega, et mitte võtta enda jaoks parimat.

    Ole lahke! Peatage sõber, kui ta teeb midagi halba. Kui teie sõber on milleski eksinud, rääkige sellest talle.

    Ärge tülitsege oma sõpradega! Püüa nendega sõbralikult töötada ja mängida, ära vaidle tühjade asjade üle; ära ole ülbe, kui oled milleski hea; ära kadesta oma kaaslasi - peate rõõmustama nende õnnestumiste üle; kui tegite midagi halba, tunnistage seda ja parandage.

    Ole suuteline vastu võtma abi, nõuandeid ja kommentaare teistelt meestelt.

(Õpetaja jagab vihikuid - jaotusmaterjale õpilastele)

Memo - vihik: et teil oleks alati palju sõpru

    Ärge kunagi olge oma kaaslaste suhtes ebaviisakas. Ärge kasutage solvavaid sõnu. Ärge andke neile hüüdnimesid.

    Ärge püüdke kedagi lüüa ega suruda, et võtta endale sobiv koht.

    Ärge unustage kõigile oma sõpradele tere öelda. Isegi nendega, kes on väga väikesed. Peate olema sõpradega lastega, suurte poistega ning poiste ja tüdrukutega.

    Kui olete oma sõbra pärast millegi pärast solvunud, proovige oma unustus kiiresti unustada ja andestada. Ära saa vihaseks!

    Kui teie sõber küsib teilt mänguasja või raamatut, ärge keelduge temast. Ära ole ahne!

    Kui laenasite sõbralt ise raamatu või mänguasja, käsitsege neid asju hoolikalt ja ärge unustage neid õigeaegselt tagastada (kui sõber küsis või lubasite).

Õpetaja: Poisid, lugege hoolikalt neid "Sõpruse kuldreegleid" kogu oma perele ja sõpradele! Kasutage oma eeskuju, et näidata teistele lastele, kuidas seda teha. olge sõbrad ja järgige sõpruse reegleid!

Me kõik tuleme lapsepõlvest ja lapsed suurel planeedil peaksid alati olema sõbrad,

lapsed peaksid naerma ja armastama sõprust!

Kutsun tungivalt üles, et meie planeedil ei oleks julmust, teleekraanidel ei tohiks olla kurje multikaid, nagu Simpsonid ja Tom ja Jerry, milles julmus avaldub, samuti Arvutimängud- laskurid, millest kõik muutuvad kibestunuks, ükskõikseks ümbritsevate inimeste suhtes.

Ja lõpetuseks tahan näidata teile videot sõprusest:

(Klipi demonstreerimine ekraanil):

:// youtu . olla / pDWfUcPzz 2 w

Õppetund kokku võttes.

Peegeldus:

Õpilased kirjutavad oma seisukohad tunni kohta kaartidele.

Kõne kell lapsevanemate koosolek

Teema: „Kuidas õpetada lapsi sõpradeks.

Laste sõprus, kollektivism.

Sõpruse reeglid. "

Kasvataja-psühholoog

Vastastikuse mõistmise memorandum "Kool number 2"

Alushta linn

Kerimova A.I.

Kooli ja pere kõige olulisem ülesanne ei ole mitte ainult haridus, vaid ka laste kasvatamine. Erilist tähelepanu väärivad kollektivismi, sõpruse, vastastikuse abi ja inimlike tunnete harimise küsimused.

Vanemad ja kasvatajad peavad lapsepõlvesõprust tõsiselt ja hoolikalt võtma.

Vajalik lisaks haridusoskustele ja -võimeteleõpetage lapsi sõpradeks! Sõprus rikastab lapsi vastastikku: see avardab laste huve, neil on soov üksteist aidata, kogeda koos rõõmu ja kurbust.

sõprus On lähedane ja usalduslik suhe, mis on lapsele emotsionaalse toe ja empaatia allikas. Esimest korda tekib huvi teiste lastega suhtlemise vastu 2-3-aastasel lapsel, kes jagab pigem kühvel ja ämber tuttava poisi või tüdrukuga kui tundmatuga, kingib mänguauto ja nukk pigem eakaaslasele kui täiskasvanule.

Sõna "sõber" on laste sõnastikus kindlalt fikseeritud3-5 eluaasta .

Põhikoolis loovad peaaegu kõik poisid omavahel ettevõtlusele suunatud suhteid ning tüdrukud peavad inimestevaheliste usaldavate kontaktide jaoks eriti oluliseks.

Hoolimata asjaolust, et 90% lastest on sõpru ja sõprussidemed on väga tugevad, ei kesta nad tavaliselt kaua. Meie ülesanne on õpetada lapsi looma sõbralikke suhteid.

Tänapäeva lapsed mängivad suurema tõenäosusega üksi ja sageli arvutiga. Selle tulemusena ei tea nii poisid kui tüdrukud lihtsaid viise suhtlemine, tuttavad, nad ei suuda empaatiat üles näidata, oma sõbrale toetust avaldada, vestlust pidada, konflikti rahumeelselt lahendada.

Vanemad peavad väärtustama sõprustunnet, mis lapsel on, seda tunnet säilitama ja arendama: lõppude lõpuks on sõpradega koos elamine lihtsam ja rõõmsam.

Proovige oma lapse sõpru paremini tundma õppida, näidake üles muret nende mõistliku vaba aja, mängude pärast, aidake tal kasulikke asju korraldada. Lapsed on eriti rahul, kui nende perekonnad on sõbrad.

Vanemad peavad teadma, kas laps teab, kuidas olla hea kaaslane, aru saama, mida laps "sõpruse" mõiste sisse paneb, kas ta hindab sõprust, kas ta sageli tülitseb sõbra või sõpradega.

On vaja inspireerida lapsi, et ühismängudes ei tohiks tükkide pärast tülitseda, olla ülbe.

Sõpruses peate suutma abi vastu võtta ja seda pakkuda. Tundlikkus, tähelepanu inimestele ei avaldu mitte ainult suurtes asjades, vaid ka väikestes asjades, igapäevastes suhetes. Lastele tuleb õpetada oskust üksteisega pöörduda, kuulata, mida sõber ütleb.

Konflikti korral on vaja näha, kuidas nad ise sellest olukorrast väljapääsu leiavad. Vajadusel aidake lastel vaidlust õiglaselt lahendada, leidke kompromiss. (Paljud lapsed arvavad, et see on lahendus, mis sobib kõigile. Sageli on kompromiss aga lahendus, mis ei meeldi kellelegi, kuid on tehtud parema puudumise tõttu!)

Võtke aega, proovige vestelda südamest südamesse.

Vanemad peavad austama mitte ainult oma lapsi, vaid ka oma sõpru.

See aitab lapsel luua suhteid teiste lastega ja süstemaatilisi vastuvõtte sõprade kodus, vestlusi poja või tütrega erinevatel teemadel. Näiteks vestlused ema ja isa lapsepõlvesõpradest: kuidas nad kohtusid, kuidas nad olid sõbrad, mida nad mängisid, milliseid trikke tegid ja isegi kuidas nad tülitsesid ja rahu sõlmisid. Tänu sellistele lugudele saate oma lapsele jutlustamata näidata, et sõpradeks olemine on suurepärane. Kasuks tuleb vanemate huvitatud suhtumine oma sõpradesse ja sõbrannadesse. Selleks on vaja sagedamini vestlusi sõpradega alustada, avaldada neile positiivset suhtumist.

Pere ja kool on kujundamisel väga olulisedlaste kollektivism. Perekond kollektiivina ühendab inimesi, kellel on ühised huvid, ühine elu, ühine rõõm ja vahel ka ühine lein. Kui ema ja isa jagavad raskusi ja hädasid, rõõme ja raskusi, on alati valmis inimesi aitama, ei kasva lapsest egoist.

Kollektivismi õpetamist hõlbustab ka lapse kaasamine ühistesse, talle kättesaadavatesse pere- ja kooliasjadesse: osalemine töös majapidamine, mõne majandusküsimuse lahendamisel, jalutuskäikude ja meelelahutuse korraldamisel, õppekavavälised tegevused... Lapsed on selles veendunud meeskonnatöö väidab, et lõbusam ja parem on koos töötada, lõõgastuda ja koos töötada.

Perekonna ja koolikogukonna tugevus peitub ühistes kogemustes.

Inimlikud tunded, lahkus, heatahtlikkus, sõbralikkus - need moraalsed omadused on meie moraalselt haritud laste lahutamatud jooned.

Ole ise hea eeskuju.

On väga hea, kui oma reeglid välja töötate. Midagi sellist võivad need olla:

1. Aita sõpra: kui sa tead, kuidas midagi teha, siis õpeta ka teda; kui ta on hädas, aita teda nii palju kui saad.

2. Jaga sõbraga: kui sul on huvitavaid mänguasju, raamatuid, siis jaga teiste kuttidega, nendega, kellel neid pole. Mängi nendega, et mitte võtta enda jaoks parimat.

3. Peatage oma sõber, kui ta teeb midagi halba. Hea sõprus tähendab üksteisele ainult tõe rääkimist; kui sõber eksib sinu suhtes milleski, näiteks räägi talle sellest - ära kanna tema peale viha.

4. Ära tülitse sõpradega: püüa nendega rahulikult töötada ja mängida, ära vaidle tühjade asjade üle; ära ole ülbe, kui oled milleski hea; ära kadesta oma sõpru - pead rõõmustama nende õnnestumiste üle; kui tegite midagi halba, siis kartke seda tunnistada ja ennast parandada.

5. Ole suuteline vastu võtma teiste kuttide abi, nõuandeid ja kommentaare.

Koostage lastega viisakusreeglid. Need võivad olla midagi sellist:

Reeglid

1. Ole viisakas. Viisakus on oskus käituda nii, et teised oleksid sinuga rahul.

2. Ole alati sõbralik: tervita kohtumisel; tänan teid abi ja hoolitsuse eest; lahkudes ärge unustage hüvasti jätta.

3. Andke teed eakatele, haigetele ja väsinud inimestele trammis, trollibussis, bussis, rongivagunis, tänavapingil; proovige seda teha mitte näitamiseks; ära oota, kuni sind palutakse oma kohast loobuda.

4. Aita langenul üles tõusta. Aidake vanadel, nõrkadel, pimedatel teed ületada. Ja tehke seda südamest, südamest, lahkelt, ilma kulmu kortsutamata.

5. Ära jää kunagi kuhugi hiljaks. Tulge alati määratud kellaajal, minut minutilt - säästke teiste inimeste aega.

6. Ära pane ennast muretsema. Kodust lahkudes ütle mulle tagasi minnes, kuhu sa läksid. Ja ärge hiljaks jääge.

7. Ära ole kapriisne. Teie kapriis võib rikkuda teiste tuju, tekitada ärevust.